Темата за отпадането на санкциите срещу Русия няма да бъде повдигана по време на българското председателство на ЕС, защото вече е решено те да бъдат удължени до края на юли 2018 г. Това заяви пред БНТ българският министър за европредседателството Лиляна Павлова. Изявлението се наложи след като руската държавна агенция ТАСС съобщи, че по време на председателството България ще постави въпроса за премахването на санкциите, позовавайки се на изказване на самата Павлова.

Ден след публикацията от Москва, Павлова каза, че тя била изненадана „от интерпретацията на ТАСС, която я цитира да казва: „решението на въпроса за антируските санкции е сред приоритетите на българското председателство на ЕС“. Същия цитат по-късно бе включен като заглавие и в „Российская газета“.

Павлова разясни, че ТАСС е използвала дадени от нея разяснения на среща с чуждестранни журналисти. Случаят бил през ноември м.г., когато й бил зададен специално този въпрос. Тя отговорила, че по време на българското председателство работната група, която анализира ефекта от санкциите, ще продължи да работи, така че европейските лидери за да могат да вземат решение по темата следващата година.

Днес Павлова опита да замаже гафа, опитвайки да обясни и преопакова изреченото постфактум :

Имаме решение на мнозинството, приело санкциите. През декември вече беше гласувано удължаване до 30 юли. Тази тема е затворена и по време на нашето председателство няма да се повдига, но работната група ще продължи да работи и
Европейският съвет и ръководителите на държавите ще вземат решение през юли, каза днес буквално Павлова.

Лиляна Павлова далеч не е единствената в досегашното българско институционално говорене за отпадане на икономическите санкции, наложени от Европа на Москва заради Източна Украйна и неизпълнението на Минските споразумения срещу анексирането на Крим.

От септември насам премиерът Бойко Борисов  лично на три пъти каза, че България е против санкциите, като в началото на есента по време на визитата на полския експремиер Беата Шидло заяви 1:1, че „по време на българското председателство на ЕС ще постави въпроса за евентуално отпадане на санкциите против Русия“. На което Шидло му отговори : “ Отпадане на санкциите може да има само при изпълнение на Минските споразумения“. Борисов продължи да иска отмяна на санкциите и по-късно от Брюксел на своите директно транслирани брифинги пред придружаващите го български журналисти.

Постоянен в изразяване на позиция срещу европейските санкции срещу Русия е и българският президент Румен Радев още от януари м.г., когато още не бе поел президентския мандат официално. По време на визитата си във Варшава в началото на октомври отново бе цитиран от ТАСС и от други световни медии да казва, че  санкциите на ЕС срещу Русия са в ущърб на икономическото развитие и трябва да бъдат преразгледани.

Лиляна Павлова днес опита да даде отговор и на зачестилите преди Нова година коментари от не една и две балкански медии, че България дава фалшиви обещания на страните от Западните Балкани, обещания, които не зависят ни най-малко от София. България не дава фалшиви обещания на страните от Западните Балкани за разширяване на ЕС и за дата за членство за някои от тях, уточни Лиляна Павлова. Тя каза:

Ние искаме твърдо да зададем тона и темата за интеграцията да е винаги високо в дневния ред на ЕК.

Павлова подчерта резултата, че „тематая вече е част от програмата на лидерите за следващите 18 месеца“.

С поемането на председателството на Съвета на ЕС на ротационен принцип от 1 януари 2018 г., България получи от Естония 120 досиета – законодателни пакети в различни сектори, които да придвижи към приемането им, информира министърът.

Сред  тези законодателни пакети Павлова акцентира на свързаните с енергетиката, транспорта, на социалния пакет и на двата особено трудни и важни – сигурността, свързано с миграцията и Брекзит.

Вчера се е състояло формалното приемо-предаване на председателството.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук