Протестите във Вашингто този път бяха мирни

Пореден ден на протести срещу расизма в различни градове по света. Демонстрациите минаха по различен начин – докато във Вашингтон нещата се поуспокоиха, в Лондон се стига до сблъсъци.

Вашингтон – многолюдни протести без сериозни сблъсъци

Хиляди протестираха срещу расизма и полицейската бруталност във Вашингтон в 12-тия ден на протести в САЩ, предизвикани от смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд при полицейски арест. Огромно множество се събра близо до Капитолия, Мемориала на Линкълн и парка Лафайет, където силите за сигурност блокираха всеки подстъп към Белия дом.

Във Вашингтон кметът Мюриел Боузър посрещна хората, събрали се на улица близо до Белия дом, която тя преименува на „Black Lives Matter Plaza“ в петък. Боузър заяви, че множеството в столицата е изпратило съобщение до президента Тръмп.

„Така изтласкахме армията далеч от нашия град. Нашите войници не трябва да бъдат третирани по този начин. Не трябва да се иска да се изправят срещу американските граждани. Днес ние казваме „не“! През ноември казваме „Следващият!“, бяха думите на кмета.

Мюриел Боузър поиска изтеглянето на всички федерални служители на реда и войските на Националната гвардия от града, заявявайки, че присъствието им е „ненужно“.

Множеството беше разнообразно – хора от различни етноси и семейства с деца. Пускаше се музика и се раздаваше храна, докато протестиращите скандираха „Джордж Флойд“, „Бреона Тейлър“ и „Без справедливост няма мир“.

Реакцията на Тръмп

Яростта от смъртта на Флойд се превърна в най-сериозните граждански вълнения в Америка, откакто Мартин Лутър Кинг беше убит през 1968 година. Размириците се оказаха и едно от най-големите предизвикателства по време на бурния президентски мандат на Доналд Тръмп, коментира АФП.

Като осъди смъртта на Флойд, президентът възприе остра позиция към протестиращите, наричайки ги в един момент „главорези“ или „терористи“ и беше обвинен в изостряне на напрежението. Американските групи за граждански права заведоха дело срещу Тръмп, след като силите за сигурност използваха лютив спрей, за да разтурят мирните демонстранти във Вашингтон, преди президентът да отиде до близката църква за да се снима там в началото на тази седмица.

Някои от първите протести бяха помрачени от бунтове и грабежи, но повечето демонстрации вече са мирни. Комендантските часове бяха премахнати във Вашингтон, Лос Анджелис и други градове, но в Ню Йорк той остава в сила за следващите три нощи.

Ранени и арестувани при протестите в Лондон

23-ма полицаи бяха ранени при сблъсъци с протестиращи срещу расовото неравенство в Лондон през последните няколко дни. 10 служители на реда са ранени в събота, съобщава полицията в Лондон.

„23-ма полицаи бяха ранени, докато си вършеха работата, поддържайки обществения ред по време на протестите през последните дни, което е напълно неприемливо“, заяви Джонт Едуардс от „Скотланд Ярд“.

Той добави, че след съботния митинг, който ескалира в сблъсъци с полицията на Уайтхол Стрийт, където са разположени много правителствени сгради, са задържани 14 души.

„Очакваме този брой да нарасне, тъй като ще бъде проведено последващо разследване“, каза Едуардс.

Според „Daily Mail „десетки хиляди хора са излезли по улиците в Лондон в събота. Протестите бяха мирни до около 19:00 часа местно време, след което демонстрантите започнаха да хвърлят предмети по полицията, която охраняваше входа на резиденцията на премиера на „Даунинг Стрийт“. Конни и пешеходни полицаи изтласкаха демонстрантите далеч от офиса на министър-председателя към площада на Парламента, докато някои демонстранти блъскаха служителите на реда или предизвикателно заставаха на едно коляно пред тях.

Протестите влошават епидемиологичната обстановка

Прояви в Лондон, Манчестър, Лестър, Кардиф, Шефилд, Нюкасъл и други британски градове се проведоха в събота, противно на призивите на властите на кралството да не се организират публични събития в контекста на пандемията от коронавирус.

По-рано шефът на британското министерство на вътрешните работи Прити Пател призова хората да се въздържат от протести поради трудната епидемиологична ситуация. В момента във Великобритания карантината продължава, като се забранява събирането на повече от шест души и на обществени места и се налага социална дистанция от 2 метра.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук