Археолозите откриха голямо парче древно злато, ограбено от ацтеките преди 500 години, съобщава „Експрес“. Почти двукилограмова златна плоча е открита при разкопки в парк в Мексико сити през 1981 година, но съвременен анализ на дневника на завоевателя на Мексико Ернан Кортес показа, че тя е била плячкосана именно от него през 1520 година. Остава загадка как златото се е оказало чак в Мексико сити, след като ацтеките са управлявали страната на юг от съвременната мексиканска столица.
Испанците слезли на брега при Веракрус през 1519 година. На следващата година, след като достигнали ацтекската столица Теночтитлан и дори влезли в нея, те били временно принудени да отстъпят от огромна индианска армия, вбесена от убийства на благородници и свещеници, извършени от испанците. Кортес не искал да си ходи с празни ръце и отнесъл масивния златен слитък, който после изгубил в хода на битката.
Националният институт по археология и история на Мексико /НИАИ/ излезе с изявление, според което златният къс без съмнение е онзи, който е паднал в каналите на езерния град Теночтитлан по време на испанското отстъпление. Това е доказано от анализа.
„Този слитък е ключово късче от пъзела на това историческо събитие“ – гласи изявлението.
НИАИ наскоро откри в Мексиканския залив и две котви, вградили се с времето в седиментите, които също са принадлежали на експедицията на Кортес. Те са били на дълбочина между 33 и 50 метра.
За голямо учудване наблизо бе намерено и запазено парче от дървен кръст. Анализът го датира между 1450 и 1530 година – същия период, в който Кортес идва в региона. Според историческите документи лидерът на конкистадорите умишлено е потопил 10 кораба, за да не могат дезертьори от малката му армия да се върнат с тях до Куба. Котвите са намерени на място, където се смята, че е извършено потопяването.