протест

Шофьори и ватмани от столичния градски транспорт облякоха жълти жилетки и излязоха на митинг пред общината. Причината – години труд в лоши условия, ниски възнаграждения и неправомерно много часове извънреден труд.

„Искаме 40% увеличение н заплатите на шофьорите и ватманите, 20% на сервизи, механици, трансенерго, релсов път и 10% за администрацията. Разписанията трябва да се направят да са за по-нормално шофиране, да не гоним като състезатели. Тоалетни по крайните спирки няма с течаща вода. Имаме смени, които са по 9 часа – не можем така. Искаме да са по-малко – 8 и половина, 8 часа, ако може да ги направят”, каза пред медиите един от протестиращите – Денис Маринов

Изоставени от синдикатите – така се описаха водачите на автомобилите от обществения транспорт, изтъквайки, че онези, които трябва да защитават интересите им, обслужват други, но не уточниха кои.

„Синдикатите по принцип трябва да представляват нас. Но в момента ние не сме доволни от тях, сами се организираме, сами си поставяме исканията и сами се борим”, каза още Маринов.

Протестиращите попитаха как може председателят на един от транспортните синдикати – СТСБ да е и председател на транспортната комисия в Столичния общински съвет и едновременно общински съветник от ГЕРБ. Те попитаха чии интереси най-напред защитава Екатерина Йорданова.

При протестиращите пред сградата на общината дойдоха омбудсманът Мая Манолова, председателят на БСП-София и общински съветник Калоян Паргов, както и общинският съветник от Политическа група 5 Симеон Славчев.

протест

И тримата заявиха подкрепата си за работниците в Столичния градски транспорт и обещаха да защитават интересите им.

Припомняме, че след като служителите от градския транспорт обявиха стачна готовност, бе постигнато съгласие възнагражденията на всички тях да бъдат увеличени със задна дата – от 1 февруари. Пред журналисти Калоян Паргов съобщи, че ще предложи през втората половина на годината да се помисли за още едно увеличение.

„Това, което можем да предложим, е на база разчетите и приходите в Центъра за градска мобилност, който отговаря за разплащането на транспортната задача към транспортните дружества, е през втората половина на тази година да помислим за още едно 10-процентно увеличение на заплатите”, съобщи Паргов.

Според зам.-кмета по финанси на Столична община Дончо Барбалов, 40-процентно увеличение на заплатите на всички служители би струвало „немалко милиони” и взимането на подобно решение трябва да се обмисли добре.

„Това, което виждам днес в подписката, която ни беше представена, 40-процентното увеличение на заплатите ще са във всеки случай немалко милиони. Чакаме анализа на дружествата, за да можем да кажем точно колко. За сравнение – 10-процентно увеличение за всички ще струва около 10 млн., за 40% всеки може да направи съвсем приблизително сметка за колко пари става въпрос”, каза пред журналистите Барбалов.

Барбалов каза още, че ще бъдат закупени 40 пътни камери, които ще следят специално за шофьори, които карат в бус-лентите. Той призова общинските съветници да разговарят с народни представители от своите политически групи, за да се инициират законодателни промени, чрез които общините да имат по-големи правомощия да следят за изпълняването на Закона за движение по пътищата и санкциониране на нарушителите.

протест

Докато отвън работниците протестираха, в сградата на Общината започна заседанието на Транспортната комисия към СОС. Ред е едно от нещата, които липсваха на него. Събранието стана арена за остри политически нападки и личностни обиди.

Първо председателката Екатерина Йорданова бе попитана в качеството си на синдикалист или на общински съветник се явява в залата. В отговор тя надълго и нашироко разказа биографията си, започвайки с това, че на първо място е патриот и родолюбива гражданка и завършвайки с това, че служи на хората. Йорданова бе категорична, че според Закона за конфликт на интереси едно лице има право да бъде и общински съветник, и председател на синдикална организация.

протест

Нападки се чуха и по адрес на омбудсмана Мая Манолова, която пък уточни, че се явява на заседанието си не в качеството на политик, а на обществен защитник.

На заседанието отново бяха изслушани исканията на протестиращите, позицията на синдикатите и на неправителствените организации в лицето на „Спаси София”.

Синдикатите предупредиха протестиращите да не се опитват да ги дискредитират и да уважават стореното от тях.

След многократно повишаване на тон и разгорещени спорове, заседанието на комисията приключи без решение. Изводът е един – преговорите ще продължат. На следващото заседание на Транспортната комисия ще се разглеждат исканията на протестиращите точка по точка, за да се намери подходящият баланс за решаването на проблема.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук