Румен Радев
на снимката: президентът Румен Радев

Никога не съм казвал да падат ограниченията, казах много ясно – да мислим за национална цел – как да започнем поетапно да излизаме от това състояние, заяви президентът Румен Радев в интервю по бТВ.

Той изтъкна, че когато безработните се множат всеки ден, не е време да се занимават хората с политически битки.

„Не е време за такова нещо и аз нямам намерение да участвам в него. Премиерът трябва да е наясно, че българският народ не е публика, от която да се очакват непрекъснато аплодисменти“, заяви Радев, коментирайки защо той и премиерът не са единни в условията на криза.

Отношенията с Борисов

„Не мисля, че сме минавали границата с Борисов, трябва да има и някакъв баланс – всяка власт се нуждае от коректив, особено когато някой е взел решение да обяви извънредно положение в полунощ, без да уведоми никого“ – каза Радев.

В същото време той заяви, чезаедно с премиера са показали единни действия.

„Имахме среща с премиера, с кабинета, и с представителите на Щаба, има взаимодействие по редица важни въпроси… Проблем трябва да търсим там, където се сблъскват различни идеи, където се сблъскват паниката с реалността. Вярвате ли, че тази криза трябва да се управлява чрез паника, страх и потоци от трупове, които се леят непрекъснато през екрана?“, попита Радев.

На въпрос как приема думите на премиера, че е „злобна дърта свекърва“, президентът отговори, че е направил своето обръщение на 3 април, и в него е призовал за някакви реални стъпки.

„Какво последва после? Последва спор, и Борисов попита: Вие какво искате – Радев, който иска да уморим народа, или мен, който ще ви спася с мерките“. Никога не съм казвал да падат ограниченията, казах много ясно – да мислим за национална цел – как да започнем поетапно да излизаме от това състояние“, подчерта Радев.

„Когато се цитира СЗО, трябва да се цитира в пълния й обем. Там премиерът изгодно пропусна, че в обръщението на СЗО се казва, че в тази пандемия трябва да подходим с комплекс от агресивни мерки – тестване, проследяване, установяване на контактите и изолация. Той много ясно призовава за свободно безплатно тестване. Защо България не се вслушва в това? И когато говорим за безплатно тестване, ние отдавна изтървахме този момент. И все пак винаги ще призовавам да се спазват разпоредбите на Щаба.

Това, което ние изтървахме – ние не приехме тази стратегия с масовото тестване, дори не поръчахме тестове – а това е от фундаментално значение да разберем какво става. А това, което правителството прави, е да установи след пика на зараза как се е развивала болестта и кой има антитела“, смята президентът.

Радев обаче се изказа изненадващо меко за мерките на правителството.

„Кабинетът взе навременни и ясни мерки за социална дистанция – това е безспорен положителен факт, кабинетът навреме активира нашата промишленост да шие облекла, а и активно разгърна хиперактивна информационна кампания. Но не забравяйте – безплатни масови тестове трябва да бъдат осигурени.

Ако някой каже, че няма да тестваме масово, защото тестовете били скъпи – ами миналата година дадохме огромни пари за правителствен самолет, газопроводи и пр. Много пъти съм казвал, че този приоритет на правителството в инвестиция в инфраструктурни обекти трябва да бъде обърнат – трябва да се инвестира в човешки капитал, защото ако бяхме дали повече за здравеопазване и образование, щяхме да имаме друга готовност“, заяви Радев.

На въпрос дали критиката в последното обръщение на президента не е била заради дълбоката му лична драма, Радев съобщи, че между двете няма връзка:

„Нямам нужда от личен говорител, който да обявява смъртта на моя баща. Ако имах нужда, щях да помоля премиера да бъде такъв. Той се провъзгласи по самоинициатива, благодаря му.“

Президентът допълни, че два часа преди ветото е звъннал на премиера и му е обяснил на кои разпоредби от Закона за извънредното положение смята да наложи вето.

„Не само на Борисов, направих го на лидерите на всички политически групи. Дотогава се чувахме горе-долу често, но след това не – съобщи президентът – Но това не е най-важното – когато се говори изкривено през медиите, това вече е проблем.“

Запитан редно ли е да се използва казармен език, президентът отговори, че самите депутати са свикнали да действат по командата на Борисов.

„Как се стигна до това отказване от заплати – по команда на Борисов. Неведнъж българският парламент е приемал да бъде командван, казарменият език не ми е присъщ. Очаквам българският парламент да бъде на висотата на своите функции, а не да бъде изпълнител на волята на някого. Депутатите допуснаха да бъдат командвани многократно от Борисов.

Подписах Указа за удължаване на извънредното положение, понеже експертите и правителството препоръчаха така. За здравните мерки има консенсус – българите спазват социалната изолация, но драстично изоставаме с въвеждането на икономически мерки“, подчерта Радев.

Президентът критикува и театъра, който се разрази в НС по темата с депутатските заплати и даренията.

„Дарих цялата си заплата за март във Видин, след като се обадих на кмета на Видин и го попитах от какво имат нужда. Дарителството е индивидуален акт, а в Народното събрание се разгоря един фарс – не е това начинът, можеше да стане по съвсем различен начин.“

Относно мярката 60/40 Радев коментира, че при корекцията, в която държавата поема и осигуровките, все повече работодатели се включват в мярката. Задължително трябва да има помощ и за най-бедните – в момента ние нямаме никакви безвъзмездни мерки – това е препоръката на повечето световни икономически организации. Закъсняхме, другите държави въведоха светкавични мерки за подпомагане на най-уязвимите, допълни президентът.

„Какво става с гладния човек – той излиза на улицата и помита всякакви ограничения и мерки – подчерта Радев – За най-застрашените трябва да има ваучери за храна и подпомагане за тях. Още от първия ден предложих разглеждане на финансовите и инвестиционни приоритети. Има резерв, който правителството не обсъжда – а това е важно, защото той определя размера на заема, който ще вземем – дали ще е 10 млрд. и поколения след нас ще го използват, или ще ползваме резерви.“

„Как другите държави веднага взеха мерки за помощ на хората? Изключително важно е хората да усетят, че има държава, която мисли за тях – това влияе на психиката на затворените хора – когато си под психическо напрежение, имунитетът се срива много бързо, потвърдиха и от СЗО. Към мен има молби от деца с аутизъм, за които е непосилно да стоят вкъщи, затова мерките трябва да бъдат преосмислени. Идва момент, в който хората прекрачват една бариера и видяхте какво стана във Великобритания – времето се затопли и всички излязоха навън, а полицията не можа да ги спре. Затова е по-добре от Щаба да кажат – излезте в парка, дори и по един родител с дете, или отворете Витоша – нима е по-опасно от хора, затворени в един трамвай? Много по-опасно е хората в един момент да омаловажат мерките“, смята Радев.

Запитан кой би трябвало да поеме отговорността, ако мерките бъдат разхлабени, но има пик на заболеваемостта, Радев каза, че не приема премиерът Борисов да гради образа си на спасител, който той сам гради върху лоши новини с морги, масови гробове, и пр.

„Вижте какво става с трафика – в началото нямаше коли и хора, а днес трафикът е със същата интензивност както беше преди карантината – това показва, че няма никаква управляемост на нещата“ – посочи президентът.

Той бе категоричен, че не призовава хората да заповат да излизат и да нарушават мерките, а да започва да се мисли „как да изградим някаква стратегия“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук