Софийският градски съд спря за втори път вписването на промените в ръководството на Българската банка за развитие, става известно от проверка в Търговския регистър.
Решението, взето на 29 юни е на съдия Валерия Братоева и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд. Аргументът е, че има висящо дело, заведено от настоящия изпълнителен директор Николай Димитров. В исковата молба на Димитров се иска обявяване на нищожността на решението на икономическия министър за промяна в ръководството на банката.
До произнасянето на съда по това дело няма как да се промени управата на банката, смята съдия Братоева. Тя се позовава на решение по сходен казус на Върховния касационен съд от 2014 година.
Кирил Петков се закани, че ще заведе иск
Ще заведем иск срещу директора на ББР Николай Димитров и члена на Надзорния съвет Велина Бурска. Това каза служебният министър на икономиката Кирил Петков на брифинг след заседанието на Министерския съвет по повод решението.
Според Петков техните легални начини да спрат уволнението си нанасят вреди на ББР. „Към писмото, което получих, исках да се извиня на всеки, който мисли, че се намесвам в работата на съда“, уточни той и определи емоционалния си изказ за търсене на причини защо това се е случило като неправилен.
„Според мен обаче е мой дълг да обявя фактите. Наистина съдебната система трябва да е напълно независима“, подчерта той. Кирил Петков коментира още, че над 80% от фирмите изпълнители са само 7-8 с много близки стойности като цени, независимо от това къде в България се язовирите, за които се отпуска финансирането.
Съюзът на съдиите отвърна на служебния министър
Преди ден Съюзът на съдиите в България остро разкритикува нападките на двама министри от служебното правителството срещу съдията от Софийския градски съд Мария Вранеску, която първа отказа вписването на новото ръководство на ББР и компанията „Автомагистрали“.
Според съсловната организация коментарите на министрите на икономиката Кирил Петков и на регионалното развитие Виолета Комитова са напълно недопустими. Съдиите настояват двамата да намерят начин да се извинят за нанесените вреди на тяхната колежка.
На 25 юни пред БНТ министър Петков обясни, че решението на съдия Вранеску, с което бе спряно назначаването на новото ръководство на ББР, е „в пълнo нecъoтвeтcтвиe cъc зaĸoнa. Toвa дълбoĸo вътpeшнo yбeждeниe нa cъдийĸaтa e бaзиpaнo нa нeщo дpyгo ocвeн cлeдвaнeтo нa зaĸoнa“, каза Петков.
В същото интервю министърът каза, че бългapcĸият cъд трябва да разпределя делата на cлyчaeн пpинцип, защото делата за ББР отивали само в трима съдии. Два дни по-късно пред БНР министър Виолета Комитова обясни, че за четвърти път съдия Вранеску е спряла вписване на различни ръководства на държавни дружества, като е направила връзка между поведението на бившия изпълнителен директор на „Автомагистрали“ ЕАД и съдията от СГС.
Това предизвика острата реакция и на ръководството на Софийския градски съд, който защити своята колежка. След това и Съюзът на съдиите в България излезе със сходна позиция. „Отговорният подход за укрепване на автентичната сила на съда да бъде независим арбитър със сигурност не означава интервю на министър по обществената телевизия и радио с нападки срещу съдия, който дори не присъства в студиото.
От СГС обясниха, че различните случаи са били гледани от един и същи магистрат заради ограничения брой дежурни по тези производства в съда.
Поради това очакваме министър Петков и министър Комитова, които са накърнили авторитета на съда, без да са изяснили пред обществото конкретните факти за организацията на СГС по конкретния вид регистърни производства и противоречивата съдебна практика и без да разполагат с факти, че съдът е бил мотивиран да постанови съдебните актове по причини извън делото, да намерят уместен начин да поправят нанесената вреда за доверието в правосъдието и за личното и професионално достойнство на засегнатия съдия“, се казва в позицията на ССБ.
Припомняме, че преди 2 седмици БНБ одобри новия Устав на ББР, според който съставът на двата съвета може да бъде от три на седем членове. Промяната се наложи заради разктития, че над 1 милиард лева, са били раздадени само на 8 големи фирми.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини