талибаните

Талибаните навлизат все по-навътре в Афганистан, превземайки днес още два стратегически гранични пункта само дни след прибързаното напускане на американските бойни войски от страната, пишат от „Си Ен Ен“.

Един от контролно-пропускателните пунктове, превзети от талибаните, е в град Ислам Кала в северозападната провинция Херат, който е ключов вход към Иран.

Изпълняващият длъжността началник на провинциалния митнически отдел Нисар Ахмад Насери бе цитиран от афганистанската мрежа Tolo News, че Ислам Кала и Торгунди, разположени на границата с Туркменистан, са превзети от талибаните.

Видеоклипове, публикувани в социалните медии, показват талибански бойци в Ислям Кала, същевременно служител на митницата в Херат потвърди пред CNN, че и двата пункта са окупирани  от талибаните в четвъртък следобед местно време.

„В моемента няма никой на нито един от пропускателните пунктове, там са само талибаните“, каза служителят.

Говорителят на талибаните Забихула заяви в петък, че групата реорганизира охраната на пункта и че той ще бъде отворен в събота.

Пунктът е от решаващо значение за афганистанската икономика: според данните на Световната банка около 15% от вноса на Афганистан идва в страната през иранската граница.

Говорителят на талибаните Шахабудинг Делавар заяви на пресконференция в Москва, че всички афганистански граници и митнически служби, които наскоро бяха заловени от талибаните, „остават отворени и ще работят както преди“.

„Искаме светът да знае, особено съседните страни, че ще донесем сигурност и стабилност по границите на Афганистан,“ добави Делавар.

„Ще вземем предвид бизнес съображенията“, каза той. „Целият внос и износ ще се извършва в съответствие със съществуващите закони.“

Делавар също така твърди, че сега талибаните контролират около 85% от територията на Афганистан. „В тези 85% от територията – всички офиси и болници работят активно. Съобщаваме, че хуманитарна помощ ще бъде предоставяна на нашата територия.“

Независимите наблюдатели на ситуацията със сигурността в Афганистан смятат, че талибаните контролират по-малко от 85% от територията, но са постигнали значителни увеличения в североизточната, северозападната и южната част на Афганистан през последните седмици.

Групата вече контролира почти целите Бадахшан и Такхар, две провинции в далечния североизток на страната, включително и райони, които те не контролираха, когато бяха на власт между 1996 и 2001 г. Бадахшан  граничи с Китай и Таджикистан.

Талибаните също напредват и в западната част на страната, особено в Херат и съседната провинция Бадгис.

По-рано тази седмица стотици талибански бойци влязоха в столицата на Бадгис, въпреки че правителството казва, че градът отново е под собствен контрол.

Докато никоя от провинциалните столици на Афганистан все още не е под контрола на талибаните, бойците му са в покрайнините на много от тези градове, включително около Кандахар на юг.

Говорителят на Пентагона Джон Кирби заяви пред CNN, че ситуацията в Афганистан е тревожна. „Това, което видяхме, е влошаване на ситуацията със сигурността, няма съмнение в това, че талибаните продължават да завладяват областни центрове … „, каза той.

„Това е обезпокоително и още повече е причината, както президентът каза вчера, да искаме да видим политическо решение и край на тази битка“, добави той.

Американският президент Джо Байдън призна в четвъртък, че талибаните са достигнали своя апогей от 2001 г. насам, но добави, че се доверява на „капацитета на афганистанската армия, която е по-добре обучена и по-добре оборудвана“ от талибаните.

„Те имат капацитета. Те имат силите. Те имат оборудването. Въпросът е: ще го направят ли?“, Каза Байдън за афганистанското правителство.

Според „Long War Journal”, който проследява териториалния конфликт в Афганистан, 204 области вече са под контрола на талибаните, като 74 са под контрола на правителството и 120, които все още са спорни.

Правителството обаче контролира повечето региони около столицата Кабул. „Long War Journal” изчислява, че около 12,8 милиона афганистанци живеят в райони, контролирани от талибаните, като 10,8 милиона живеят в райони, контролирани от правителството, и 9,4 милиона в райони, които са спорни.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук