1 клас, първокласници, първи учебен ден

Тръгването на училище е сред най-хубавите български празници. Може би само 24 май е по-тачен. И двата празника са с предчувствие за нещо хубаво, единият – в началото на учебната година, другият – в края.

Като гледам живота в София, а и в някои други големи градове, ние се движим по тоя график. Когато децата имат училище. Мога почти точно да позная кога има ваканция. Трафикът пада наполовина.

Което значи – според мен – че училището е по-важно, отколкото работата. Ние намираме начин да кръшнем от работа, но децата трябва да ходят на училище.

Не че и децата не могат да кръшнат. Но ние, родителите, като цяло, не искаме да отсъстват. За българите казвам. За другите етноси не се наемам да се произнасям.

Ние вярваме в силата на знанието. Българите са се убедили, че образованието е социален асансьор още от времето на Османската империя. А пък в следосвобожденска България бедни, но грамотни хора се изкатерват по върховете на държавата.

Разбира се, не остават дълго бедни. Тука е така.

Затова и държим децата да ходят на училище. Историческа памет, вече почти първичен инстинкт.

Мисля, че каквото и да се говори, българското училище дава добро образование. Всяка година около 10 000 български деца, една пета от всички завършващи, си взимат дипломите и отиват предимно в западни университети.

От тях, няма точна статистика, но съм проучвал въпроса, в България се връщат също 20 %, около 2000 души.

Българинът продължава да вярва в образованието. Но вече гледа на него като на билет. Еднопосочен билет за децата.

Имам близки хора, които потрошиха по един-два апартамента, за да се изучат децата. И да останат ТАМ.

Днешният смисъл от ходенето на училище не е да се налее знание в главите на децата. Много от тях, тези, които са мотивирани, отиват на училище напълно подготвени. Всичко, което е в учебната програма и много повече, те си го знаят.

Важното е тези деца да намерят смисъл да остават в България. Да се върне усещането, че който се труди, който знае и може, ще успява ТУК, а не ТАМ.

Тази задача българското училище не може да реши само. Може да я реши само заедно с държавата.

Но едни хора са гепили държавата и на тях образовани не им трябват. Затова и младите се учат, вземат си дипломата и се махат.

А някога са се връщали от странство. Защото България е била тяхната държава.

Вече не е.

И идват тук само на ваканция. Било на морето, било за един уикенд протест пред Народното събрание.

При това фарсов.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук