Мирела Иванова
на снимката: Поетесата Мирела Иванова

Премиерата на новата й поетична книга „СЕДЕМ. Стихотворения с биографии“, издадена от ИК „Хермес“,  е на 11 юни в Народния театър

 

Мирела Иванова
на снимката: Поетесата Мирела Иванова

След години на експерименти, успешни до един, след поредица запомнящи се пътувания в различни жанрове, Мирела Иванова се завръща в поезията с книгата „СЕДЕМ. Стихотворения с биографии“.

В поетичната рамка, белязана от многоказващата символика на библийското число, под епиграфи на Пейо Яворов и Николай Лилиев тя събира своите нови стихотворения и седемте си „кратки поеми с дълги заглавия“ – единствено неин жанр, на Мирела.

„СЕДЕМ. Стихотворения с биографии“ ни възвръща усещането за свобода, смайва с дълбочината на лаконизма, със словесните си въртопи и невероятно въображение. В поетичния свят на тази книга „ може да бъде видян дълбокият пейзаж на българското битие – със стотици шлифовани от почерка подробности, с патоси и сантименти, които играят на въже с иронията. Без преувеличение мощна книга,  стихотворения, нареждащи се сред  най-силните лирически текстове на български, създадени след началото на ХХІ век“, написа предпремиерно, в очакване на официалното представяне на книгата, доц. д-р Пламен Дойнов.

Премиерата на „СЕДЕМ. Стихотворения с биографии“ на Мирела Иванова ще бъде в Камерната зала на Народния театър „Иван Вазов“ на 11 юни  от 18.30 часа.  Отново 7 – седем актриси от театъра – Александра Василева, Ана Пападопулу, Вяра Табакова, Илиана Коджабашева, Мила Люцканова, Радина Боршош, София Бобчева ще четат, всяка от тях – най-своето, от стихотворенията на Мирела Иванова.

„Огромна вътрешна потребност ми е да осмилям българското битие, в неговата протяжност, всеобемност, в ранимите му, невидими подробности и в страшните му трусове. Всеки от нас, според дарбата, самонаправата и познанието си съзира различни неща на дъното и на повърхността. Помни доброто или злото, или и доброто, и злото едновременно – като сиамски близнаци.

Отново, и отново, и в тази своя книга вграждам думи от българските поети, перифразирам прозренията и безсъниците им, поставям епиграфи като крайъгълни камъни, за да се знае и помни,“ казва поетесата за сборника „СЕДЕМ. Стихотворения с биографии“

Вярна на посоката, избрана още през 1977 г., когато се появяват първите й стихове в списание „Родна реч“, авторка на силно разпознаваеми поетични книги като „Каменни криле“, „Самотна игра“, „Памет за подробности“, „Разглобяване на играчките“, „Еклектики“ и „Любовите ни“, Мирела Иванова и днес продължава да стъписва. Особено с неистовата си страст да отстоява високото пространство на Словото и едновременно да го превръща в игра, да сдвоява силата и уязвимостта в единен и озарен, автентичен и разтърсващ свят – така, по поразително единен начин възприемат света на Мирела и литературни познавачи, и всеотдайните й читатели.

Мирела Иванова отдавна участва в съвременния литературен живот и извън пределите на България. Стихотворенията й са превеждани на английски, немски, френски, италиански, испански, чешки, унгарски, турски, сръбски, ирански и са включени  в антологиите на българската поезия в страната и  чужбина, печатани са на страниците на някои от най-големите европейски вестници – Ди Цайт, Нойе Цюрхер Цайтунг, Хюриет, Газета виборча. Разказите й са превежадни на немски и турски, хайделбергското издателство „Вундерхорн“ издава две нейни поетични книги.

Мирела Иванова изнася стотици авторски рецитали в Берлин, Щутгарт, Хамбург, Хайделберг, Лондон, Оксфорд, Брюксел, Виена, Залцбург, Инсбрук, Лана, Будапеща, участва в редица авторитетни литературни форуми – “Европа пише”, “Поезия на съседите”, “Поезията в града”, “ДОНУМЕНТА”.

Като признание за  принос в европейската литература и развитието на българо-немските културни отношения през 2008 година тя получава едногодишна писателска стипендия в международния творчески дом “Вила Конкордия” в Бамберг, Бавария. Престоят й там е изпълнен с десетки поетични четения, изнесени доклади, литературни пътувания и срещи, на 3 март 2009 с подкрепата на “Вила Конкордия” и “Кюнстлерхаус Еденкобен” Иванова организира “Дългата нощ на българската поезия” с участието на петима български и двама немски автори и двама музиканти от двете страни – Любомир Денев и Маркус Елснер

На 21 март м.г.,  в Световния ден на поезията, Мирела Иванова бе поканена заедно с още четирима поети от различни краища на света, да чете стихове край Бранденбургската врата в Берлин. За нея Бенедикт Еренц писа в „Ди Цайт“: „С лекота на духа тя сменя епохите, взирайки се във времето, хвърля по някой камък във водата, оставя спомените да кръжат наоколо и се удивлява на целостта във възхитителни литании. Самотната игра край първоизвора на едно голямо дете, което разговаря безмилостно със себе си. Поетеса, която е истинско откритие!“

Мирела Иванова е драматург в Народния театър“Иван Вазов“ и главен редактор на едноименното списание. Преди това почти двайсет години бе главен уредник на къщата музей „Иван Вазов“ в София.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук