Страхил Делийски
На снимката: Страхил Делийски

В момента се наблюдава тенденция към все по-голямо лидерско влияние в партиите, а в същото време в кампанията липсваше какъвто и да е лидерски дебат. Това коментира политологът Страхил Делийски специално за ДЕБАТИ БГ.

В края на кампанията изводът му е, че избирателите са очаквали сериозни дискусии за бъдещето на страната, и именно липсата им ги отблъсква от изборния процес.

Всяка партия се фокусираше по-скоро върху недостойнствата на останалите, отколкото върху собствените си позитивни идеи за развитие. Използваше се тревогата, страхът. Този регистър, в който влезе кампанията, до голяма степен определя и слабия интерес. Политиците не направиха достатъчно да се свържат, да разговарят с хората чрез позитивни предложения и по какъв начин ще представляват отделните социални групи.

По думите му отчетливо се е усетил дефицитът на фокус върху теми като десетките милиарди евро безвъзмездни средства от ЕС, които да помогнат за преструктуриране на икономики и трансформиране на системи. Озадачен е, защото това е можеоло да бъде много силен аргумент за привличане на подкрепа от страна на всички партии.

Дебатът трябваше да е какво правим и как ще изглежда България след 10 години в контекста на голямата промяна. Но ние останахме на равнището на разговора, че всеки за всеки е лош. Не се разбра какво ще се случи.  Разговорът беше затворен между политиците.

Мнението на политолога е, че това може да се дължи и на липсата на аргументи и концепции по важните за страната теми.

В същото време, не съм сигурен дали подобен лидерски сблъсък щеше да даде повече надежди на избирателите. Най-малкото, защото ние знаем какво е нивото на разговорите между лидерите в последните години. Аз не си представям лидерски сблъсък, като сблъсък на идеи, стратегии, концепции и представи. Така че едва ли толкова много сме изгубили.

Делийски е категоричен, че след изборите ще се наложи политическият елит да прояви някаква форма на лидерство, защото обществото ще очаква някакво смислено обяснение по това как ще се структурира и как ще управлява изпълнителната власт. Ще е необходима висока степен на поемане на отговорност.

Ще продължи ли моделът Борисов след изборите; до каква степен политиците ще продължат не са близо до избирателите и има ли вероятност електоралните нагласи да се променят съществено през следващите дни – четете в цялото интервю ТУК

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук