Изглед от Международната космическа станция

„Гардиън“: „Шамар в лицето“ за Макрон, тъй като френските избиратели избягват местните избори

Центристката партия на Еманюел Макрон получи това, което един от собствените й депутати нарече „шамар в лицето“ на регионалните избори в неделя.

Президентът и неговото правителство не успяха да мобилизират поддръжници, като около 68% от гласоподавателите избягваха избирателните секции – безпрецедентен процент на въздържали се. Ако имаше някаква утеха за управляващата партия, това е, че екзит половете предполагат, че крайнодясният Национален фронт на Марин Льо Пен не е успял да получи очакваната подкрепа. Ранните резултати показват, че основните победители са различни десноцентристки партии, включително основната опозиция Les Républicains, които са подкрепени от 29,3% от избирателите.

Национален фронт получават 19,1%, а социалистическата партия 16,5%. La République En Marche (LREM) на Macron се очаква да спечели 10,9% от гласовете.

CNN: Съперничеството между САЩ и Китай се разпростира от Земята в космоса. 

След краха на космическата програма на Съветския съюз, САЩ се радваха на период на несравнимо лидерство в космоса. Но през последните години американски наблюдатели и политици предупредиха, че доминацията на Америка скоро може да бъде оспорена от бързоразвиващите се космически възможности на Китай.

Световният печат

Тази загриженост се задълбочи с поредица от важни и известни китайски постижения. През 2019 г. тя стана първата държава, която се приземи в далечната страна на Луната. Миналата година Китай успешно пусна в орбита последния си спътник Beidou, поставяйки началото на предизвикателство към американската система за глобално позициониране (GPS). Миналия месец тя се превърна в единствената държава след САЩ, която пусна функциониращ марсоход на Марс.

Миналата седмица американско-китайското състезание в космоса навлезе в нова фаза, когато трима китайски астронавти пристигнаха на все още изграждащата се космическата станция на Китай за тримесечен престой. Единствената друга космическа станция в орбита е Международната космическа станция (МКС), ръководена от САЩ, в сътрудничество с Русия, Европа, Япония и Канада.

През последните 23 години МКС е била посетен от над 200 астронавти от 19 страни – с изключение на Китай. От 2011 г. насам на НАСА е забранено да си сътрудничи с Китай, след като конгресът издаде поправки, свързани с шпионажа. Това изключване поне отчасти, подтикна Пекин да построи собствена космическа станция „Тиангун“, която се очаква да бъде завършена до края на следващата година – две години преди МКС да бъде изведена от експлоатация през 2024 г.

Вероятно през следващите години съюзите в космоса все повече да отразяват геополитическите линии на Земята. 

„Политико“: Ще отмени ли Делта вариантът на коронавирус лятната ваканция в Европа?

Летовниците, притеснени от делта варианта на коронавирус, който унищожава плановете им за почивка, могат предпазливо да се отпуснат – стига Европа да продължава да напредва по отношение на ваксинациите. Това казват повечето експерти за варианта Delta, който беше идентифициран за първи път в Индия.

Световният печат
Световният печат

Той се разпространи във Великобритания, увеличавайки нивата на заразените. В страна, в която 60 процента от възрастните са имали две дози ваксина и 80 процента поне една доза, Делта сега представлява 99% от установените случаи. Това накара правителството да отложи пълното отваряне в Англия до средата на юли. Уелс последва примера в четвъртък, забавяйки окончателното облекчаване на ограниченията, тъй като първият министър Марк Дрейкфорд предупреди, че третата вълна „със сигурност е в ход“.

И сега Европа внимателно следи дали тези случаи се усложняват, и дали се стига до смъртни случаи. Досега смъртните случаи във Великобритания са стабилно ниски, най-вече в ежедневни единични цифри. Анализ направен в Шотландия установява, че Делта вариантът удвоява риска от хоспитализация.

През последните няколко седмици в Белгия, както и на други места в Европа обществото започна да се връща към нормалното. Баровете и ресторантите, фитнес залите и терасите започнаха постепенно да се пълнят.

Испания се справя почти толкова добре по отношение на ваксинацията, колкото Белгия. Двете държави заедно имат висок естествен имунитет – за който се смята, че е далеч по-висок от отчетения.

Но Делта вариантът изглежда е проблем в съседна Португалия, която е под натиск да се отвори за туристи, особено от Обединеното кралство, които всяка година подпомагат значително националния доход.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук