Подготвяните промени в АПК са удар срещу гражданите и бизнеса, предупреди в интервю за ДЕБАТИ.бг адвокат Александър Кашъмов, (Програма „Достъп до информация)

Визитка :  Тома Белев е с номинация Човек на годината (2012),известен еколог и защитник на гражданските права в България. Бивш директор на Природен парк Витоша, чиято експертиза бе решаваша в защитата на пазени от НАТУРА 2000 зони.

Очаквам спешен натиск и пожарни действия от страна на мнозинството в парламента за приемане на промените в АПК, които са наистина тежък удар срещу гражданите и бизнеса. Буквално неототалитарен удар. Задачата ще е гласуването да приключи, промените да станат факт преди лятната ваканция. Хич,няма да е случайно!

Готвят се и да ни орежат правата, и да ни ударят финансово, да ни бръкнат в джоба.

Експертите, които изработили промените в АПК, сами по себе си заслужават внимание. Тук е зам.председателят на ВАС Боян Магдалинчев, сега предложен от ГЕРБ за член на ВСС, тук е екипът на адвокатската кантора, която подпомогна да бъде осъдена България за АЕЦ  „Белене“, което ни струваше 1,2 млрд . лв. и т.н., все експертни светила, коментира Тома Белев.

Същия законопроект беше вкаран в предишното народно събрание, вносители тогава бяха депутати на  ДБГ. Тогава проекта беше спрян, защото бе оспорен по правилата на закона. Оспориха го и го спряха гражданските организации. Днес той е вкаран от депутати на ГЕРБ и не виждам шанс, по начина, по който се действа, нещата да се променят. Освен ако не излязат гражданите на улицата със сопи. Преди лятната Им ваканция.

В мотивите за промените има направо фрапантни лъжи, куп лъжи, спретнати в една страничка.

Например: „За изминалите над 10 години от прилагането на АПК,  инфлацията почти е преполовила реалната стойност на съдебните такси“, пише в мотивите.

Чакай бе, каква инфлация?! Ние сме в борд, нямаме инфлация.  И още: от вносителите твърдят, че в европейска Испания имало пропорционална такса. Ако вземат обаче да отворят испанския закон, ще лъсне, че такова нещо няма. Това положение беше отменено от испанския конституционен съд. Преди две години. Това е истината, другото е лъжа, категоричен е правозащитникът.

Промените били необходими и защото щели да  доведат до намаляване на съдебните производства и до облекчаване работата на съда. В превод : първо ще им увеличим на едни магистрати заплатите, но затова пък трябва да им бъде намалена и работата. Ясно!

Медиите мълчат, доста масово недовиждат, големите телевизии и дума не обелват за това, че съдебните такси ще се увеличат. Рязко се увеличават таксите за дела: таксата, например, за да се отнесе един случай до Върховния административен съд, скача 18 пъти за обикновения гражданин, а за неправителствените организации – на практика, към 90 пъти.

48 закона се променят с цел да се премахне касационното производство. Следва, че гражданите ще могат да се обръщат само към една инстанция.

Къде го има това?!  В нито една страна-членка на ЕС  няма едноинстанционно  производство. По същия начин опитват да променят правилата и в Полша. И реакцията на Европа и срещу тамошните неототалитарни трикове не закъсня.

В онова, загърбеното предишно време имаше желязна завеса, стена.  Сега започва да се оформя някакъв пояс от законодателен неототалитаризъм  – от Истанбул  до Полша, през България.

Дори в Турция протестираха, грандиозен бе там походът за справедливост. В Полша гражданското общество вече излезе на улицата, Брюксел реагира остро.

У нас, свързано с коментираните промени срещу АПК, вече има нарушаване на закона. Промените (в обем от 97 страници ) вече  са минали на първо четене в пленарно заседание. Оказват се минали през половин дузина комисии. Спешно, само 20-ина дни след внасянето на законопроекта, той е приет от Народното събрание, без да бъде обявено обществено обсъждане. А по закон, от 2016 г. е така,  минималният срок за обществено обсъждане по законопроект е 30 дни. Законът задължава законодателите да има 30 дни за дискусия. Дискусия обаче нямаше, няма.

Всеки гражданин, всеки бизнес,  който държи на правата си, призовавам, да реагира. Да пише, че протестира срещу посегателството срещу гражданските му права, срещу увеличаването на съдебните такси, да пише до правната парламентарна комисия.

Тази комисия има интернет адрес и всяко гражданско изявление ще бъде прието като официално – легитимен граждански глас в защита на правата на гражданското общество.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук