Тотнъм, Аякс, Шампионска лига, финал

Отборът на Тотнъм се класира за финала на Шампионската лига за първи път в историята си, след като победи Аякс с 3:2 като гост в реванша между двата тима от полуфиналите на турнира и отстрани съперника си с общ резултат 3:3 и повече голове на чужд терен.

Холандският тим спечели първия мач в Лондон с 1:0 и започна уверено реванша на „Йохан Кройф Арена“ в Амстердам, като поведе в резултата още в петата минута, когато капитанът на отбора Мтайс де Лихт се разписа с глава след центриране от корнер. „Шпорите“ също имаха своите шансове през първата част, но не успяха да ги реализират, а в 35-та минута бяха попарени от втори гол, след като Хаким Зиех вкара с точен изстрел по диагонал след добро подаване на Душан Тадич.

На почивката мениджърът на Тотнъм Маурисио Почетино вкара в игра Фернандо Йоренте и това веднага се отрази на терена, като гостите натиснаха своя съперник в търсене на обрат. В 55-та минута „шпорите“ развиха отлично една контраатака и Лукас Моура намали изоставането на своите след асистенция на Деле Али. Само четири минути по-късно резултатът вече бе равен, след като Моура се възползва от неразбирателство между вратаря Онана и Ласе Шоне, за да вкара второто си попадение в двубоя.

Домакините бързо се отърсиха от шока и опитаха да стигнат до нов гол, като два поредни изстрела на Зиех бяха близо до успеха, но единият мина покрай вратата, а другият се отби в гредата. В заключителните минути Тотнъм се втурна в търсене на победен гол и бе близо до него в 87-та минута, когато Ян Вертонген удари напречната греда с удар с глава от близко разстояние, като добавката на белгийския защитник бе избита от гол линията. Решаващият момент в сблъсъка дойде в последната пета минута на продължението, когато Деле Али изведе добре Моура и бразилецът вкара победния гол с точен удар по земя от границата на наказателното поле.

Домакините нямаха сили да отвърнат в оставащите секунди и по този начин Тотнъм се класира за финала на Шампионската лига за първи път в историята си. На финала в турнира „шпорите“ ще срещнат отбора на Ливърпул, който вчера отстрани Барселона. Решаващият мач за трофея ще се играе на 1 юни в Мадрид.