Световно първенство по футбол, Мондиал

В четири групи от зона УЕФА ще се проведат решителни битки в квалификациите за Световното първенство по футбол в Катар през 2022 година в четвъртък. В групи A, B, H и J ще се изиграят общо десет квалификационни двубоя.

В група А Сърбия (7 изиграни мача, 17 точки) и Португалия (6, 16) вече са сигурни за първите две места. Кой ще се класира директно за Мондиал 2022 и кой ще играе бараж ще бъде решено в пряк сблъсък в Лисабон на 14 ноември. Преди това обаче Португалия трябва да вземе поне точка при гостуването си на Ирландия, за да може да разчита и на равенство срещу Сърбия в неделя.

В група В битката е между Швеция (6, 15), Испания (6, 13) и Гърция (6, 9). Гърция има нужда от победа при домакинството си на Испания, за да запази шансове за класиране на едно от първите две места. А испанците ще са сигурни за топ 2 с равенство в Атина. Швеция ще се класира директно за Световното първенство, ако вземе гостуването си на Грузия, а Испания не победи Гърция.

В група Н Русия (8, 19) и Хърватия (8, 17) ще определят кой ще се класира директно за Катар и кой ще мине през баражите. Ако Русия бие Кипър у дома, а Хърватия не спечели визитата си на Малта, Русия ще е сигурна за първото място. При всяка друга комбинация от резултати, всичко ще се реши в прекия сблъсък в Сплит в неделя.

В група J Германия вече се класира за финалите на Световното. За втората позиция спорят Румъния (8, 13), Северна Македония (8, 12), Армения (8, 12) и Исландия (8, 8), като тя няма как да бъде решена с мачовете в четвъртък.

Програма на европейските квалификации за четвъртък, 11 ноември:

Група А: 19:00 часа българско време, Азербайджан – Люксембург; 21:45, Ирландия – Португалия;

Група В: 19:00, Грузия – Швеция; 21:45, Гърция – Испания;

Група Н: 19:00, Русия – Кипър; 21:45, Малта – Хърватия, Словакия – Словения

Група J: 19:00, Армения – Северна Македония; 21:45, Германия – Лихтенщайн, Румъния – Исландия.