Бойко Борисов и Корнелия Нинова, отговаря
на снимката: Министър-председателят Бойко Борисов и председателят на БСП Корнелия Нинова

Ако днес имаше парламентарни избори, разликата в подкрепата между ГЕРБ и БСП би била в рамките на социологическата грешка. Данните на агенция „АФИС“ показват, че за ГЕРБ биха гласували 22,9% от избирателите, а за БСП – 22,6%.

Подобно изравняване на потенциала се случва за първи път от края на ноември 2016 г. насам. Тогава, след загуба на президентските избори, лидерът на ГЕРБ обяви оставка и курс към извънредни избори. В сравнение с м. май делът на гласуващите за ГЕРБ спада с 3%, а за БСП се увеличава с 3%.

В парламента освен БСП и ГЕРБ биха влезли само „Обединени патриоти“, които според проучването на агенцията биха получили 5,4% от гласовете.

Партията на Веселин Марешки обаче би завоювала само 2 на сто от избирателите, а ДПС, „Да, България“ и СДС – само по 1,5%.

В динамичен разрез тенденцията при ГЕРБ се движи постъпково от 27% (кръгло) през декември до 23% през юни. При БСП трендът за същия период по-скоро осцилира за отделните месеци между максимум 22.7% и минимум 20.1%. ДПС бележи ръст с около 2% и трайно измести от третото място Обединените патриоти. При Воля за този период можем да говорим за топене от 2.6% през декември до под 1%.

Най-голям принос към месечната динамика имат хората в активна възраст над 30 години (-5% за ГЕРБ и + 6% за БСП) и мъже (-6% за ГЕРБ и +4 за БСП). Същевременно прави впечатление, че при 18-29-годишните ГЕРБ запазва водещи позиции, а БСП спада до рекордно ниско ниво от 3%). Тази възрастова група обаче не тежи достатъчно сред избирателите, за да обърне резултата в краткосрочен план, отбелязват от агенцията.

Според агенция „АФИС“ най-голямо влияние върху настоящите резултати са оказали скандалите по време на управлението на ГЕРБ и ОП – протестите на родители на деца с увреждания (и приетата, а после оттеглена оставка на Бисер Петков), покаянието на Борисов в Москва, както и бягството от затвора, последвано с убийство. Това допринася за намаляване на доверието в МВР с 3% спрямо последното проучване.

Проучването е проведено в периода 8-12 юни 2018 г. Интервюирани пряко „лице в лице+ в домовете им са 1010 лица. Изводите са представителни за мнението на пълнолетните български граждани с избирателни права.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук