Димитър Делчев
На снимката: лидерът на ДБГ Димитър Делчев

Една година след приемането на Антикорупционния закон се видя, че той за едни е майка, а за други мащеха.

Това каза председателят на ДБГ Димитър Делчев в интервю за БНР.

„Нито един от министрите, депутатите или кметовете на ГЕРБ не бяха сериозно проверени през тази година. Вместо това Комисията насочи вниманието си основно към техните опоненти. Както от ДБГ предупредихме още при приемането му, законът е направен така, че едни корумпирани да пази, а други да удря, като това положение се гарантира законово чрез зависимост на ръководството на КПКОНПИ от актуалната партия на власт”, каза още Делчев.

Според него правителството не е напреднало въобще в ефективната борба с корупцията.

Делчев заяви:

„Това е причината всяко ново нещо, независимо дали електронна система или площад, да се оказва некачествено”.

Като пример Делчев даде системата за електронните винетки, която повече от месец не може да заработи нормално, защото някой по веригата нещо е откраднал.

По отношение на последните поправки в антикорупционния закон председателят на ДБГ каза, че са налице купища двойни стандарти.

Той определи предложението за премахване на проверките на общинските съветници като абсурд, тъй като те са най-висшата власт на местно ниво и през тях минават корупционни схеми.

„От друга страна депутатите дадоха право на Комисията да отнема имущество на хора, за които съдът е признал че са невинни”, посочи председателят на ДБГ.

И добави:

„Тъй като рискът от репресия и произвол е значителен, считам, че Висшият адвокатски съвет трябва да поиска Конституционният съд да признае поправката за противоконституционна и нарушаваща принципа за неприкосновеност на частната собственост при липса на преобладаващ обществен интерес, когато се касае за невинни”.

Припомняме, че Законът беше окончателно приет на 20 декември, без дебат в парламента. Срещу него гласуваха само от БСП и „Воля“.

Законът предизвика критиките на адвокатската колегия. Висшият адвокатски съвет публикува унищожително становище.

Отделно от това 70 адвокати от различни градове изпратиха остро писмо до Данаил Кирилов по повод на „извънредното законодателство, придружено от обиди и намеци срещу Върховния касационен съд“, приемането на закони без обществено обсъждане и превръщането на антикорупционния закон в „бухалка срещу неудобните за властта личности“ или за освобождаване на „удобните“ от отговорност. Този закон се ползва „като репресия срещу неудобни на властимащите хора, опитвайки се да внуши на обществото виновността на проверявания“, пише още в писмото.

Очакваше се, че президентът Румен Радев ще наложи вето върху спорните промени, но това не се случи.

Промените в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество бяха включени в първия брой на Държавния вестник за 2019г.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук