Газовият интерконектор България-Гърция, част от газопровода ICGB, получи разрешение за строеж на гръцка територия. Документът е с дата 7 февруари и е подписан от министъра на енергетиката и околна среда Йоргос Статакис. Предстои да бъде обнародван в гръцкия „Държавен вестник“ до дни, с което влиза в сила веднага.
„Ключовото разрешение представлява важен напредък и потвърждава вече издадения Инсталационен акт на територията на Република Гърция и съответстващото предоставено разрешение за строеж на територията на Република България от септември 2017 г.”, коментира Статакис, цитиран от гръцката медия „Катемерини“.
По думите му решението, както и придобиването на основните имоти в района на гр. Комотини са предпоставка за успешното начало на строителството на интерконектора Гърция-България на територията на Гърция.
Разрешението за строежа междусистемния газопровод Гърция-България (IGB), с дължина 183 км (от Стара Загора пред Хасково до Комотини) през българска територия беше издадено от регионалното министерство още през 2017. Сегашното разрешение от гръцка страна, както и придобиването на основните имоти в района на гр. Комотини, представляват предпоставка за успешното начало на строителството на интерконектора Гърция-България на територията на южната ни съседка.
Последната стъпка, свързана с получаване на разрешителни преди започване на строителните работи, е придобиване на лиценз за независим оператор на газопреносна мрежа, който се очаква да бъде издаден от гръцкия енергиен регулатор РАЕ във втората половина на 2019.
Това означава, че чак след това ще може да започне реалният строеж, за който все още няма избран доставчик на тръбите и проектант и строител на трасето. В първата общестенвна поръчка са поканени да подадат оферти българска, турска и гръцка компания, а за строител – пет консорциума, в два от които участват три български компании със западни партньори, а другите са чужди.
Преди дни българският енергиен министър Теменужка Петкова каза, че през май 2019 ще бъде направена първата копка на тръбата, а плановете за въвеждане в експлоатация остават за до края на 2020. Заради отлаганията и колебливите действия на българските власти, остават съмненията, че проектът може да бъде се забави, имайки предвид бюрокрацията у нас, както и нежеланието на управляващите да скъсат зависимостта на страната ни от руския газ. IGB е газопровод, който ще позволи на България да получава договорения азербайджански газ от находището „Шах Дениз” 2, както и американски втечнен газ.