Кабинет Петков
На снимката: кабинетът "Петков" полага клетва в Народното събрание.

В последните си дни кабинетът “Петков” обяви възможността България да подпише договор за седем карго кораба с втечнен природен газ. Стана ясно, че разтоварването на първия кораб в Гърция също е договорено. Обявиха и финансирането на проекти в 222 общини у нас с 428 милиона лева. Отново вчера стана ясно, че правителството затваря и ТЕЦ “Брикел”. Днес пък Петков съобщи, че има напредък по финализирането документацията на интерконектора с Гърция.

Правителството на Кирил Петков беше одобрено на 47-мия Парламент на 13 декември 2021 година. На 22 юни 2022 година срещу кабинета беше гласуван вот на недоверие. Между двете дати кабинетът “Петков” управляваше в турбулентни условия.

Какво успя да постигне за своите седем месеца, един от които в оставка? ДЕБАТИ.БГ правим преглед на най-важните решения.

Кабинетът “Петков” завърши газовата връзка с Гърция – инфраструктурен проект, който позволява в българската мрежа да влиза газ, различен от руски, и който правителствата на ГЕРБ не успяха да завършват за 12 години. За сметка на това в значително по-кратки срокове построиха “Турски поток”, който няма нито едно кранче, което да тече за България. След като документите на интерконектора с Гърция бъдат готови, България може спокойно да каже, че има условия за диверсификация.

Извън това, кабинетът “Петков” вкара втечнен газ в системата на България и показа, че страната ни може да оцелее и без руското газово иго. Министърът на финансите Асен Василев пък заяви, че България няма да преговаря с “Газпром” за нов договор.

Кабинетът “Петков” взе и решението за експулсиране на 70 служители на дипломатическата мисия на Руската федерация у нас. Не се подгъна под заплахите на посланика на Русия у нас Елеонора Митрофанова, а отстоя решението си докрай. Това ни нареди сред модерния, европейски свят и ни отдалечи от руската орбита.

Кабинетът “Петков” направи и първите стъпки на съдебната реформа – първо закри специализираните прокуратури и съдилища, въпреки изключителната съпротива, след това даде повече свобода на европейските делегирани прокурори, така че да имат възможност да работят извън обсега на главния прокурор. Министър на правосъдието Надежда Йорданова пък докара докрай процедурата по предсрочно освобождаване на Иван Гешев от поста главен прокурор във ВСС. Процедурата завърши без освобождаването на Гешев, но пък показа още веднъж необходимостта от реформи в съдебната система.

В социалната политика, постижение е увеличението на пенсиите, отпуснати до 31 декември 2021 г., които ще се преизчислят на 1 октомври. Ръст в доходите ще имат над 715 хиляди пенсионери, а средната пенсия ще достигне 722 лева. Увеличение от 10% пък беше гласувано от 1 юли.

През първото тримесечие икономиката порасна по-силно от очакваното, безработицата спадна, износът чупи рекорди, индустрията също. За управлението на финансите у нас ни похвали и министърът на финансите на Германия по време на посещението си, свързано с общ граничен контрол на “Капитан Андреево”.

Какво не успя да направи правителството на Кирил Петков?

Не успя да отстрани Иван Гешев от поста главен прокурор. Това обаче се оказва трудна задача – на практика единственият механизъм за отстраняване на Гешев е през ВСС, който показа, че няма воля за това. Добрата новина е, че мандатът на парламентарната квота във ВСС изтича. Проблемът е, че за избор на нова парламентарна квота са нужни поне 160 гласа – т. нар. конституционно мнозинство. Изборът не е невъзможен, ако политическите формации на промяната получат тези 160 депутатски места на предсрочните избори, които идват. По всяка вероятност през октомври.

Не успя и да гласува промените в КПКОНПИ. И за това обаче има следващо Народно събрание.

Още вътрешнополитически новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук