Лудогорец

Лудогорец се класира за плейофа в Шампионска лига, след като отстрани Олимпиакос в третия предварителен кръг след 2:2 в редовното време и продълженията и 4:1 след изпълнение на дузпи на реванша в Разград.

На стадион „Хювефарма Арена“ първата част премина по равностоен начин, като гръцкият шампион използва своя момент, за да поведе в 31-та минута. Грешка при изнасянето на Жордан Икоко доведе до голова атака за Олимпиакос, завършена от Ян М‘Вила след центриране на Йоргос Масурас. Домакините завършиха силно първата част, оправяйки първия си точен удар чрез Антон Недялков. На два пъти Усейну Ба предотвратяваше опасности пред вратата на Константинос Цолакис след решителни шпагати съответно срещу Пиерос Сотириу и Кирил Десподов. При второ положение Лудогорец имаше претенции за дузпа, но повторенията показаха чиста игра на бранителя срещу крилото на разградчани.

Втората част започна вихрено за българския първенец, който изравни в 49-та минута. Сотириу върна топката след центриране в наказателното поле, където Рубен Семедо си вкара автогол. Скоро след това възпитаниците на Валдас Дамбраускас осъществиха пълен обрат след точната интервенция на Сотириу от дузпа за нарушение срещу Десподов. В 68-та минута обаче Юсеф Ел-Араби върна жеста за гърците, отбелязвайки от бялата точка за много дискусионна дузпа, отсъдена за нарушение на Клод Гонсалвеш срещу Ел-Араби. Главният съдия обаче отсъди най-тежкото наказание във футбола, а изпълнението на Ел-Араби се забави заради протести на „зелените“. Стигна се до конфузна ситуация преди изравнителния гол на нападателя – реферът показа втори жълт картон и изгони Оливие Вердон, въпреки че защитникът нямаше официално предупреждение преди това. В крайна сметка червеният картон за бранителя справедливо бе отменен.

До края на редовното време Лудогорец диктуваше темпото и на няколко пъти Цолакис трябваше да се намесва, най-вече след опасен изстрел на Десподов. От другата страна, Масурас отправи страхотен шут, който бе спасен от Кристиан Кахлина. В края на 90-те минути Ба потегли преждевременно към съблекалните за второ официално предупреждение за груб фаул срещу Десподов. Въпреки това, разградчани не успяха да пречупят съпротивата на гърците и така се стигна до продължения.

Там играчите на Лудогорец не съумя да наложи очаквания натиск и се задоволи с няколко опасни удара през първото продължение дело на резервата Алекс Сантана, а през вторите 15 минути Сотириу получи от Десподов, но стреля встрани от вратата на Цолакис. Така се стигна до рулетката на дузпите, където нашият тим бе безапелационен в първите си четири изпълнения, докато Олимпиакос сбърка два пъти от първите си три дузпи чрез Матьо Валбуена и Ахмед Хасан Кока и така с 4:1 при изпълненията от бялата точка, Лудогорец продължи към плейофа на Шампионска лига.

В него разградчани ще имат за съперник Малмьо, който шокира Рейнджърс и на реванша в Шотландия, побеждавайки го със същия резултат 2:1 след обрат и при положение, че игра 45 минути с човек по-малко на терена. Лудогорец ще гостува в първия мач в Швеция на 17/18 август, а реваншът е седмица по-късно в Разград. При успех българският шампион влиза за трети път в групите на Шампионска лига в своята история, а при поражение ще участва в групите на Лига Европа.