Шампионът на България Лудогорец се класира за 1/16-финалите на Лига Европа преди минути. Това стана, след като възпитаниците на Димитър Димитров-Херо завършиха наравно 1:1 при гостуването си на Хофенхайм в последния двубой от Група С.

Българите стигнаха до точката изключително трудно, като трепериха до самия край на сблъсъка. Така те завършват втори в груповата фаза с 9 точки, а първи е Спортинг (Брага) с 10. При евентуална загуба разградчани щяха да отпаднат, тъй като Истанбул Башакшехир надигра португалците с 2:1 у дома и събра 8 пункта. Директните двубои между българите и турците бяха в полза на южните ни съседи и така те можеха да продължат напред при лош развой за „орлите“.

„Зелените“ изоставаха в резултата тази вечер след гола на Филип Окс в 25-ата мин. Вандерсон обаче успя да спаси тима си с попадение в 62-ата. Българите завършиха срещата с 10 човека, след като Клаудиу Кешерю получи директен червен картон в 83-ата мин.

Лудогорец ще узнае съперника си за 1/16-финалите в понеделник, когато от 14 часа ще бъде тегленето на жребия.

Разградчани започнаха по-добре двубоя и през първите десетина минути действията на терена бяха предимно в половината на домакините. Постепенно дефанзивната тактика на Димитров принуди Лудогорец да се прибере в собствената му половина, грешките зачестиха и се стигна до 25-ата минута, в която Хофенхайм откри резултата. Хак центрира отдясно към Окс, който след шут по земя от 12-13 метра не остави шанс на Ренан – 1:0 за домакините. В 36-ата минута Лудогорец организира първата си по-опасна атака. Горалски се включи добре по лявото крило и намери отлично с пас по земя Мисиджан. Холандецът върна от своя страна към Вандерсон, но бразилецът стреля много неточно.

На полувремето Херо извърши една смяна – на мястото на Горалски влезе Кешерю, а Марселиньо се върна на обичайната си позиция, която е зад централния нападател. Втората част обаче започна кошмарно за „орлите“. Още в 46-ата минута Окс бе изведен очи в очи с Ренан, но бразилският страж спаси. Лудогорец отговори с удари на Марселиньо и Мисиджан, но първият бе блокиран, а вторият излезе в аут. Първият по-сериозен шут за гостите дойде след час игра, когато Кешерю стреля, но Кобел изби. Така се стигна до 62-ата минута, в която Лудогорец изравни. Марселиньо изведе по великолепен начин Вандерсон, който се пребори с бранител на германците и след кинжален шут по земя вкара за 1:1. При отиграването на топката обаче бразилецът си помогна с ръка. В 73-ата минута българският шампион можеше да осъществи пълен обрат, когато Вандерсон и Мисиджан излязоха срещу един бранител на домакините, но бразилецът сбърка при паса към своя съотборник. С напредване на времето Хофенхайм отново наложи превъзходство, а футболистите на българския шампион трудно комбинираха помежду си. В 83-ата минута положението на Лудогорец се влоши, тъй като тимът остана с човек по-малко, след като Кешерю изрита Бичакчич и получи директен червен картон. Херо реагира в свой стил изкарвайки от игра най-добрите си офанзивни футболисти – Вандерсон и Марселиньо, а на тяхно място се появиха Терзиев и Лукас Саша. До края на двубоя вреше и кипеше пред и в наказателното поле на разградчани. Все пак те удържаха на натиска, а в последните секунди на даденото от рефера четириминутно продължение дори можеше да вземат трите точки, но Мисиджан стреля слабо от 30 метра и не успя да прати топката в празната врата на включилия се в предни позиции страж на германците Кобел.