Венецуела, протести

Напрежението във Венецуела ескалира, след като признатият от над 50 държави за временен президент на страната Хуан Гуайдо призова за бунт.

Стигна се до сблъсъци между полицията и демонстрантите.

Гуайдо поиска от армията да въстане срещу президента Николас Мадуро, чието правителство каза, че са потушили опит за преврат.

Венецуела, протести
на снимката: президентът на Венецуела Николас Мадуро

От кабинета обявиха, че „деактивират опит за преврат, извършен от малка група предателски войници“, но малко след това Гуайдо беше подкрепен от Съединените щати, където президента Доналд Тръмп написа, че „стои зад венецуелския народ и неговата свобода“.

Докато сблъсъците и объркването се засилваха, нямаше знаци, че желязната хватка на Мадуро над армията, която го държи на власт в продължаващите месеци борби с Гуайдо, е отслабнала, коментират западните медии.

В социалните мрежи Николас Мадуро написа, че бойните командири са го уверили в „пълната си лоялност“.

Гуайдо активизира поддръжниците си с видеозапис, на който ясно се вижда, че е заобиколен от войници.

Венецуела, протести

35-годишният председател на Народното събрание беше пред военновъздушната база Ла Карлота, където призова войниците да се присъединят към него.

Видеозаписът имаше допълнително въздействие, защото участваше ключовата за опозицията фигура Леополдо Лопес, който стоеше редом до Гуайдо и каза, че войници са го освободили от продължилия години домашния арест.

Гуайдо обяви, че освобождаването на Лопес е „началото на края на режима на Мадуро и няма връщане назад“.

Хиляди привърженици на опозицията се стекоха на магистралата, водеща към авиобазата, много от тях вееха националния флаг, но бяха посрещнати със стрелба и сълзотворен газ от войниците, които охраняваха периметъра на комплекса.

Венецуела, протести

Малко по-късно Леополдо Лопес, съпругата му и едно от децата им, влязоха в посолството на Чили и поискаха политическо убежище, обяви външния министър на Чили в столицата Сантяго.

Войниците, които подкрепят Гуайдо носеха сини ленти на ръкава, за да се отличават като привърженици на временния лидер, когото над 50 държави признават за легитимен водач на Венецуела.

Бразилия обяви по-късно, че венецуелски войници са дезертирали в тяхното посолство в Каракас и са поискали убежище. Медиите в Бразилия твърдят, че войниците са били 25.

Мадуро призова военните да демонстрират „железни нерви“ и войници в тежка екипировка, подкрепени от бронирани автомобили и водни цистерни се изправиха срещу демонстрантите.

Венецуела, протести

Няколко превозни средства минаха през тълпата протестиращи, ранявайки няколко души. Бунтуващите се преградиха магистрала с един автобус и го подпалиха.

Черен дим се издигна над район, в който има хангари за хеликоптери.

Протестиращите срещу Мадуро успели да проникнат в него за кратко, но били отблъснати.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова всички страни в конфликта да избягват насилието, а министъра на отбраната на Венецуела Владимир Падрино, отправи заплашително предупреждение за „кървава баня“, като добави, че опозицията ще е виновна.

В съобщение в Туитър Падрино написа, че ситуацията в казармите и военните бази в страната е „нормална“.

По-късно Падрино каза, че полковник от армията е бил ранен с куршум във врата по време на сблъсъците в Каракас.

Според източници от лечебни заведения, пострадалите в сблъсъците са 69, като двама от тях са били ранени от куршуми.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео обяви, че вярва, че Мадуро е бил готов да напусне Венецуела по посока Куба, но от Русия са го убедили да не бяга.

Москва, един от основните съюзници на Николас Мадуро, заедно с кредиторите му от Китай, обвиниха Хуан Гуайдо, че „разпалва конфликта“ в богатата на петрол страна.

Левите правителства на Куба и Боливия също осъдиха действията на Гуайдо.

Доналд Тръмп заплаши с „пълно ембарго“ и по-строги санкции Куба ако не прекрати военната си подкрепа за режима във Венецуела.

В няколко държави от Латинска Америка и Европа, пред посолствата на Венецуела, се проведоха демонстрации както срещу Мадуро, така и в негова подкрепа.

Напрежението във Венецуела достигна нови нива тази година, след като Хуан Гуайдо се обяви на 23 януари за временен президент, както е записано в конституцията. Той каза, че Мадуро е преизбран с манипулации в края на миналата година.

Въпреки че Доналд Тръмп на няколко пъти каза, че „всички опции са на масата“, когато става дума за Венецуела, като ясен намек за евентуална военна намеса на САЩ, засега няма никаква забележима мобилизация на американската армия.

Вместо това Вашингтон засили икономическия натиск над управляващите във Венецуела, с налагането на нови санкции, насочени срещу ръководни фигури около Мадуро, както и срещу основния източник на приходи за режима – износа на петрол.

В резултат на това в страната върлува безпрецедентна икономическа криза. Минималната работна заплата е едва 8 долара. В страната има хиперинфлация и силна девалвация на националната валута боливар.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук