Тереза Мей
на снимката: Министър-председателят на Великобритания Тереза Мей

Премиерът на Великобритания Тереза Мей официално ще поиска от Европейския съюз Брекзит да бъде отложен, пише Би Би Си.

Според източници от „Даунинг стрийт” 10, министър-председателят ще поиска отлагане до 30 юни, но с опцията то да се увеличи значително.

Източник на Би Би Си от правителството твърди, че Тереза Мей може да поиска излизането от Общността да бъде отложено с цели 2 години, но все още не е взето окончателното решение за срока.

Преговарящият с Великобритания от страна на ЕС Мишел Барние припомни, че за отлагане на Брекзит трябва да има „конкретен план“.

По сега действащото законодателство, Великобритания трябва да напусне Европейския съюз на 29 март, тоест след 9 дни, въпреки че няма сделка с Брюксел за условията на раздялата.

Според източници на Би Би Си, когато е бил обсъждан срока на отлагането, между министрите в правителството е имало несъгласия.

Тази седмица (в четвъртък) Мей ще пътува до Брюксел, за да обсъди лично с европейските лидери вариантите за действие по време на срещата на върха на ЕС.

След това всички държави членки на ЕС трябва да се съгласят да има отлагане, за да стане то факт.

После двете камари на британския парламент ще гласуват всяко забавяне на Брекзит.

На пресконференция в Брюксел Мишел Барние каза, че „по-дълго отлагане на Брекзит трябва да е съпроводено с ново събитие, нов политически процес“.

„Не искаме след отлагането да се окажем в същото положение, в което сме сега“, каза Барние.

Миналият петък (15 март) британският парламент реши да отложи Брекзит, след като предишния ден отхвърлиха възможността за напускане на общността без сделка.

Сега пред Тереза Мей стои и задачата да убеди и ЕС да се съгласи на отлагане за след 29 март. Гласуваното отлагане на Брекзит е до 30 юни, ако правителството успее да договори приемлива за парламента сделка до 20 март. Ако това не стане, кабинетът ще търси още по-голямо отлагане на „развода“, но Европейският съюз ще трябва да се съгласи на това и да постави своите условия.

Според коментатори пред правителството все още стои „огромна работа“, докато обърне мнението на 75 депутати на консерваторите, засега кабинетът все още има контрол върху ситуацията. Опасенията, че ЕС може предложи „неблагоприятно“ голямо отлагане може да накара някои от скептиците да подкрепят новата сделка, пише Би Би Си.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук