машини за гласуване

След няколко годишна съпротива, Централна избирателна комисия най-накрая се активизира относно машинното гласуване.

Комисията публикува покана за определяне на прогнозна цена за производство, закупуване, наемане – дългосрочно или краткосрочно (еднократно) и доставка в страната на не по-малко от 12 500 специализирани устройства за машинно гласуване.

Обществената поръчка включва и логистично осигуряване на специализираните устройства до секционните избирателни комисии в страната и чужбина, гаранционно и извънгаранционно обслужване, поддръжка, обучение на персонал за работа и обслужване на устройствата за произвеждане на избори.

Целта е да се проучат всички участници на пазара, които произвеждат и доставят устройства за машинно гласуване.

Фокусът на изследователския интерес е цената, на която може да бъде осигурена възможност за гласуване с устройства за машинно гласуване за всички български граждани, считано от началото на 2019 година.

Следва да бъдат подложени на анализ всички аспекти на проблема: цена на самите устройства, софтуерно и техническо осигуряване, съхранение, транспортиране и поддръжка на устройствата.

Проектът следва да включва и сравнителен анализ на предимствата и недостатъците на различните пазарни стратегии: за производство, закупуване, наемане – дългосрочно или краткосрочно (еднократно) и доставка в страната на специализирани устройства за машинно гласуване.

Прогнозната стойност и обем на поръчката е до 12 500 (дванадесет хиляди и петстотин) лева без ДДС, а срокът за изпълнение на договора – не повече от 2 месеца, считано от датата на подписване на договора.

САГАТА МАШИННО ГЛАСУВАНЕ

Припомняме, че в края на юли ЦИК получи второ осъдително решение, с което се задължава до 6 месеца да въведе машинното гласуване във всички избирателни секции.

Решението на Софийския административен съд беше по жалба на Мартин Димитров и Петър Славов.

Пред ДЕБАТИ.бг Димитров и Славов обявиха, че системните партии са против машинното гласуване, тъй като то не би позволило злоупотреби в изборния процес и би гарантирало прозрачността на изборите.

Двамата жалбоподатели обявиха, че ще продължат действията си с цел да се изпълни решението на парламента от преди няколко години, което задължава Избирателната комисия да въведе този метод на гласуване.

От своя страна говорителят на ЦИК Камелия Нейкова заяви пред ДЕБАТИ.бг, че Комисията не е против машинното гласуване, но не можела да го въведе, тъй като законодателят не е указал точните параметри за това.

На 14 август Централната избирателна комисия внесе жалба срещу решението на Софийския административен съд за машинното гласуване. Един от мотивите на обжалването е по недопустимост на решението на съда.

Досега ЦИК е нарушила Изборния кодекс най-малко 24 пъти, неосигурявайки възможност за машинно гласуване на провеждани частични местни избори.

На толкова места от началото на 2017 година досега е провеждан извънреден вот.

Изборният кодекс предвижда във всички избирателни секции в страната да има опция човек да подаде гласа си чрез устройство, а не само чрез стандартните хартиени бюлетини.

Това трябваше да е факт още за последните парламентарни избори, които се проведоха на 26 март 2017 г., като преди това ЦИК и институциите изчерпаха законовите си възможности за тестване на системата.

На президентския вот в края на 2016 г. такова гласуване имаше в 500 секции и това беше последната възможност за отлагане на пълното му въвеждане, прието в Изборния кодекс през 2014 г.

Миналата година преди изборите за парламент Върховният административен съд се произнесе, че машинно гласуване трябва да има във всички секции.

Такова обаче нямаше – на ЦИК и на правителството не им стигнаха време и ресурс да го организират, обществената поръчка за осигуряване на машините се провали, въпреки допълнително предвидените пари за целта, а оправданието бе, че „ако изборите бяха след 2 години, можеше и да има машинен вот“.

Междувременно предстои законът да бъде нарушен още 10 пъти в частта му за машинния вот. Толкова частични избори ще се проведат в края на месец май. За тогава ЦИК отново не е предвидила машинно гласуване, въпреки че законът я задължава.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук