Вчера стана ясно, че България е одобрена за започване на преговори за присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), заедно с Аржентина, Перу, Румъния и Хърватия. Членството организацията би повишило доверието на инвеститорите в страната.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е престижна международна икономическа организация на развитие страни създадена през 1961г. Тя се базира на идеите за демокрация и стимулиране на икономическия процес в световната търговия. Организацията е форум на най-развитите пазарни икономики в света. Това са Австралия, Австрия, Белгия, Канада, Чили, Колумбия, Коста Рика, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Израел, Италия, Япония, Южна Корея, Латвия, Литва, Люксембург, Мексико, Нидерландия, Нова Зеландия, Норвегия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Турция, Великобритания и САЩ.
Някои страни чакат с години за да бъдат приети в т. нар. „клуб на богатите“. Средният срок за влизане в базирания в Париж орган към този момент е от три до пет години. Нашата страна заявява официално желанието си за членство в ОИСР през 2007 г., като последователно потвърждава своето намерение през годините. През 2019 г. страната прие и национален план за действие, който беше съгласуван с ОИСР. Впоследствие държавата се присъедини към множество правни инструменти на организацията в ключови области. За да получи одобрение България чака почти 15 години, защото чак сега сега успя да покрие всички критерии.
Какво значи богати?
Българите вечно се смятат за бедни. Това ни се налага дълги години и от медии, и от управляващи. Дали поради пропагандна или поради народопсихологическа причина, но българинът е винаги нещастен, и винаги се оплаква. Ако погледнем нещата глобално обаче, ще видим, че във всички класации България се намира в първата 1/3 от изброените.
Оказва се, че всъщност не сме чак толкова бедни. За 2021 година спрямо БВП на глава на населението се намираме на 67 място от 193 страни в света. Простата сметка показва, че има 123 страни, които са по-бедни от нас, а милиони техни жители живеят по-зле. Според същите данни, българинът е по-богат и от руснака, и от турчина. За това спомага фактът, че голяма част от останалите държави отделят значително по-голям процент от брутния си вътрешен продукт за отбрана, а ние даваме само около 1 – 2%, защото сме член на НАТО.
Също през 2021 г. Индексът на просперитета (Legatum) отреди на България престижното 48-мо място (от общо 167).
Според Евростат, по последни данни средният доход на домакинство у нас е 5928 евро на година. Това е далеч е по-добре от Румъния – 4846 евро, с която винаги се сравняваме.
А демократични ли сме?
Според проучване на „Алфа рисърч“, 65% от българите смятат, че демокрацията е най-добрата форма на управление.
Страната ни от 33 години се радва на демократично управление, благодарение на което през 2004 година се присъединихме към НАТО, а през 2007 година към Европейския съюз. Въпреки някои несъвършенства, ние сме европейска правова държава с развито гражданско общество, което само избира управляващите си. Няма еднолична или авторитарна власт като в Турция, Беларус или Казахстан например. И по този показател също сме по-добре от повечето държави.
България очевидно е сред по-богатите и по-демократичните страни в света. Това показват и данните и цифрите, както и членството ни в НАТО и ЕС. Поредно доказателство за този факт е, че започват преговори и за този много богат и много демократичен световен клуб ОИСР, в който България ще затвърди позицията си на уважаван партньор.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини