ЧЕЗ, Еврохолд

Чешката компания ЧЕЗ започва преговори за продажбата на българските си активи с класираната на второ място компания  „Индия Пауър“. От централата на чешкото дружество съобщиха за „Хоризонт“, че преговорите с „Инерком“ продължават да се водят паралелно.

„Инерком“ и ЧЕЗ имат валиден договор. „Инерком“ полага всички необходими усилия за изпълнение на отлагателните условия по договора-получаване на регулаторно разрешение и е в очакване на одобрението му, заявяват от „Инерком България“ ЕАД в съобщение до медиите.

Сделката между ЧЕЗ и „Инерком“ следва законовите изисквания, компетентни да се произнасят са само определените по закон български институции. „Инерком има подкрепата на глобални инвестиционни банки за финализиране на сделката“, уточняват още от дружеството. Ставало въпрос за получаване на регулаторно разрешение, на което се очаква одобрението.

Пазарджишката фирма „Инерком“, която прояви интерес за закупуване на електроразпределителната компания ЧЕЗ, все още не е превела парите. Това бе съобщено от централата на компанията в Прага в петък, когато изтече срок за плащането. Фирмата отказва да даде подробности какво ще стане, ако сумата не постъпи по сметката. Сроковете за разплащането бяха договорени между двете фирми през февруари.

Освен това, Общото събрание така и не включи членове от екипа на собственичката на „Инерком“ в Надзорния съвет на ЧЕЗ. Този ход дава основание на чешкото издание „Лидове Новини“, което следи изкъсо хода на сделката, да заключи, че преговорите най-вероятно вървят към провал. Медията още през февруари беше скептична, че Върбакова ще успее да намери нужното финансиране, което е над 300 млн. евро.

Сред потенциалните банки се спрягаха – УниКредит, ПИБ и дори ББР. Премиерът Бойко Борисов лично изнесе информация за подалите оферти. От „Инерком“ обаче отрекоха казаното от премиера и уточниха, че не става въпрос за български финансови институции, а за „голяма международна банка“.

Междувременно, докато течаха преговорите между София и Прага, Комисията за защита на конкуренцията не разреши на „Инерком“ да купи българските активи на ЧЕЗ, тъй като кандидатът притежав соларни паркове. Впоследствие Върбакова прехвърли собствеността, но КЗК отново не разреши повторно разглеждане на сделката, тъй като първото решение на Комисията все още се обжалва в съда.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук