Енергийният министър Теменужка Петкова разясни пред депутатите днес докъде е стигнало изграждането на АЕЦ „Белене”. От думите й стана ясно, че коронавирусът е забавил, но не е спрял процеса.
„Проектът за изграждане на АЕЦ „Белене“ щи продължи оттам, откъдето е спрял по отношение на издадените лицензии”, заяви Петкова.
И добави:
„Изпълняваме изцяло решенията на Народното събрание и Министерски съвет по отношение на „Белене“. Бих казала, че се справяме много добре”, каза Петкова.
По нейните думи енергийното министерство е предприело необходимите действия заедно с „Български енергиен холдинг“ ЕАД (БЕХ) и Национална електрическа компания ЕАД (НЕК) относно АЕЦ „Белене“. Разработена е процедура за стратегически инвеститор, като са запознати съответните институции с нея.
Още през юни министър Петкова изтъкна, че България няма да предоставя държавна гаранция за „Белене“, както и че няма да сключва дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия, произведена от атомната електроцентрала.
Тя подчерта, че не е нужно страната ни да информира Европейската комисия (ЕК) за проекта, тъй като процедурата е същата.
Петкова припомни, че проектът АЕЦ „Белене“ е съобщен от тогавашния инвеститор Национална електрическа компания ЕАД (НЕК) още през февруари 2007 г. и е бил нотифициран и одобрен от ЕК през декември същата година.
Според ЕК обаче е необходима нова нотификация за изграждането на ядрената централа. Дали такава е била изпратена, не е ясно.
От Комисията се мотивираха с настъпилите промени в проекта, развитието на стандартите за безопасност и промяната в правната рамка на договора за „Евратом“, която е била значително променяна и укрепвана от 2007 година, когато Комисията е издала становище за изграждането на централата, предаде БНР.
Министърът увери, че изборът за стратегически инвеститор за строежа на втората ни ядрена централа, не е предрешен с подписания меморандум от трима от ключовите играчи в проекта – „Росатом“, General Electric и Framatome.
Ще има ли „Белене”?
Преди няколко дни министър Петкова пък направи изявление, хвърлящо сянка на съмнение върху изграждането на „Белене”. На представянето на енергиен анализ от КНСБ, Петкова направи странно изявление: че необходимост от нова ядрена мощност, обаче новата ядрена централа може да не е „Белене“.
Публикация в ТАСС вече реагира на изявлението и подчерта, че българският енергиен министър хвърля съмнение върху бъдещето на проекта „Белене“ поради думите на Петкова, че България се нуждае от нови ядрени мощности, но АЕЦ „Белене“ може и да не бъде довършена. Медията припомни, че през юли министър Петкова е била уверена, че няма проблеми с реализацията на проекта.
„Ние говорим за необходимост, за въвеждане на експлоатация на нова ядрена мощност след 2030 година, която ще бъде от 2000 мегавата, но не е казано къде“, каза Теменужка Петкова.
Свързана новина:
Иван Хиновски: Ще се прекръстя на Хасан, ако АЕЦ „Белене” се реализира в този вид