„Смятам, че следващото правителство, ако такова бъде съставено в този парламент, категорично няма да е с министър-председател Борисов. А и въобще не смятам, че някога повече ще имаме правителство, ръководено от Бойко Борисов.“ Това каза пред БНР политологът проф. Александър Маринов от Стратегическия съвет към президента.
Според него, изборната победа на ГЕРБ, не е успех, тъй като резултатите са показали, че те губят огромна част от електората си.
„Въпросът не е само с колко си спечелил, а колко си загубил. На всеки избори ГЕРБ губи по 350 000 гласа. Друг е въпросът как се стигна до победата на ГЕРБ – с купен вот и мощен политически и административен натиск, особено в малките населени места.“
Стъпка напред
Общите резултати от парламентарните избори, според Маринов, са стъпка в правилната посока.
„Като нация, според мен, спечелихме началото на една необходима, макар и закъсняла промяна. Защото да се управлява държавата, както досега е не просто недопустимо, но и изключително опасно. Разбира се, тази промяна няма да е светкавична, изисква постепенност и постигане на съгласие между силите, които наистина искат промяна.“
Вървим ли към предсрочни избори?
Според политолога, съставянето на правителство е трудна задача, но не и невъзможна. „Основният въпрос обаче, не е кой с кого, а за какво. Така че смятам, че е възможно да се състави правителство с краткосрочен мандат, което да се справи с някои неотложни задачи. Като например управлението на корона-кризата, което е безобразно в момента.“
„Oчевиднo, при тази конфигурация, ще е трудно да се решават дългосрочни задачи. Но първоначални стъпки могат да се направят на основата на едно такова правителство. Дали това ще стане, обаче е много трудно да се предвиди.“ каза още Маринов.
Ролята на президента
„Президентът не е посредник между политическите сили. Това не е негово конституционно право и задължение. Той не може да събере политическите партии и да им даде указания как да съставят правителство. Това е въпрос , който се решава между тях. Разбира се, президентът може да изрази някакви виждания за това какви политики са необходими. Оттам нататък решават самите партии.“, така Маринов коментира ролята, която Румен Радев би могъл да изиграе при съставянето на правителство.
Спред Маринов, „Има такъв народ“ изненада с резултатите си, но е крайно време от партията да прекратят, макар и очевидно печелившата предизборна тактика на пълно мълчание.
„Тази партия беше една голяма изненада с второто си място. А мълчанието трябва спре, дори само поради чисто формални причини. Почти сигурно е, че те ще трябва да правят предложение за правителство. И тогава ще трябва да чуем техните конкретни предложения – и за състав на правителство, и за министър-председател. Мълчанието беше предизборна тактика, и то доста успешна. Но сега вече ще трябва да се премине към конкретика.“
Отиде ли си патриотичната вълна
„Патриотичната вълна в България, беше компрометирана от тези, които я присвоиха. И по-добре, че си отиде в този и вид. В България патриотизмът няма да се загуби. Важно е обаче, той да намери адекватно изражение.“, така обясни Маринов трагичните резултати на националистичните партии.
Според политолога, друга сериозна изненада са били гласовете за партията на Васил Божков. „До изборите, тя дори не влизаше в проучванията. Предизвикателство за политическия анализ е да се обясни как и защо тя получи такава подкрепа.“