Днес, противно на очакванията на улицата и масирания натиск от Джамбазки и неговите политически братя, Върховният касационен съд не отстъпи и отложи делото на австралиеца Джок Полфрийман.

Това най-вероятно е знак, че Съдът има намерението да спази закона и решението на колегите си от Софийския апелативен съд – Калин Калпакчиев, Весислава Иванова и Виолета Магдалинчева. Чрез отлагането, ВКС вероятно иска да избегне пряк сблъсък с уличния натиск и прокуратурата. Защото, ако ВКС искаше да се включи в общия популистки хор, днес би бил най-подходящият ден да го направи.

В отсъствието на Джок Полфрийман, днес ВКС отложи решението си за съдбата му с два месеца. Касационният съд трябваше да се произнесе дали искането на главния прокурор за преразглеждане на решението е допустимо, и ако то е допустимо – дали делото да бъде възобновено. В съдебната зала присъства единствено защитникът на подсъдимия австралийски гражданин. В залата беше и посланикът на Австралия в Гърция, който следи случая.

Според прокуратурата съдебният състав на Апелативния съд неправилно е постановил своя съдебен акт с определение, а не с решение, като така го е направил необжалваем.

ЗАЩИТАТА

Адвокатът Калин Ангелов обвини прокуратурата, че лъже, когато казва, че за първи път през тази година затворническата администрация е отбелязала, че австралиецът е започнал да се поправя. Такива констатации имало още от 2015 г.

„Изправени сте пред тежко решение дали да бъде спазен законът“, заяви Ангелов на тримата съдии от ВКС.

Той подчерта, че след освобождаването на Полфрийман има медийна истерия и публично унижение на съдебния състав, взел това решение. Адвокатът допълни, че управляващи политици и техните коалиционни партньори, гонени с жандармерия от БНТ (намеквайки за скандалното поведение на Волен Сидеров, който поиска оставките на съдиите), са се упражнявали върху съда.

Адвокатът заяви, че ако ВКС възобнови и върне делото за ново разглеждане, никой съдия няма да посмее да освободи Полфрийман, макар той да изпълнява условията за това.

„Всеки съдия ще запомни добре, че Полфийман не бива да бъде пускан“, заяви Ангелов.

Адвокатът критикува прокуратурата и за това, че не е поискала отвод на съдиите, още когато делото се гледаше от апелативен съд. Държавното обвинение твърди, че близостта на Калпакчиев и Иванова с БХК била публично известна, но досега никой не е казвал, че техният съдебен състав е незаконен и трябва да се оттегли.

„По такива дела съдилища се произнасят с определения, а не с решения, от почти три години”, заяви адвокатът на Полфрийман.

Той посочи, че става дума за негова частна жалба срещу решението на първата инстанция австралиецът да не бъде освободен и редът е именно такъв.

ПРОКУРАТУРАТА

Един от основните поставени проблеми днес беше дали съдийският състав, освободил Джок Полфрийман, е бил безпристрастен. Тези обвинения повтаряха като в хор редица политици, сред които двама кандидати за кметове на София – Ангел Джамбазки и Волен Сидеров. Според тях съдиите Калпакчиев и Иванова били близки с БХК, от чийто председател Красимир Кънев е постъпила положителна характеристика за Полфрийман. Този факт обаче бил убягнал на прокуратурата, стана ясно от думите на прокурор Николай Любенов.

Той обясни, че правото на държавното обвинение да поиска отвод не се е погасило, макар да не е упражнено. Според него обстоятелствата за отвод може да са „станали известни на страните на по-късен етап“.

ПРЕДИЗБОРНА ИСТЕРИЯ

Както споменахме, много политици се упражниха върху делото „Полфрийман”. Някои от тях дори използваха случая като част от предизборните си кампании. Поредният пример е от днес: пред сградата на Съдебната палата ВМРО проведе протест срещу предсрочното освобождаване на австралийския гражданин. Демонстрацията бе оглавена от кандидат за кмет на София, издигнат от ВМРО Ангел Джамбазки.

Преди седмица партията призова главния прокурор Сотир Цацаров да поиска прекратяване дейността на неправителствената организация Българския Хелзинкски комитет (БХК).

Пак преди около седмица и „Атака” организира протест. Кандидатът им за кмет на столицата Волен Сидеров се закани, че когато вземе властта, нещата няма да стоят по този начин. Последва яростна атака срещу съдиите от САС, които решиха да освободят Полфрийман предсрочно, спазвайки българското законодателство. Определението на апелативните съдии Калпакчиев, Иванова и Магдалинчева беше коментирано в парламента, във Висшия съдебен съвет и на улицата, включително с обидни определения и заплахи, особено към Калпакчиев и Иванова.

КАЗУСЪТ

Джок Полфрийман беше осъден на 20 години затвор за убийството на студента Андрей Монов през 2007г. Австралиецът излежа 12 години и беше пуснат предсрочно от тричленния състав на САС преди няколко седмици.

На 24 септември главният прокурор Сотир Цацаров поиска от Върховния касационен съд да възобнови производството по условното предсрочно освобождаване на Джок Полфрийман и да спре изпълнението на решението, с което осъдения за убийство австралийски гражданин беше пуснат от затвора.

Пред БНР съдията от наказателната колегия на ВКС Капка Костова заяви, че „този акт на съда не подлежи на възобновяване”. На въпрос защо главният прокурор е поставил такова изпитание пред ВКС, Костова отговори: „Няма друго обяснение, освенн че съдът трябва да е виновен отново. Не мисля, че главният прокурор и неговият екип не са наясно. Това е, за да бъде сезиран съдът с едно такова искане и когато той приложи закона, отново съдът да е виновен, още повече това е ВКС. Това е начин да бъде уязвен съдът като институция и може би председателят му.”

Тя добави:

„Този случай излезе извън всички останали заради няколко обстоятелства – заради персоналния състав на съда, постановил съдебния акт, заради предстоящия избор на главен прокурор, заради предизборната ситуация в страната, както и заради личността на бащата на пострадалото момче, който е бивш депутат. Потресена съм от липсата на мярка и задръжки – да се използва една семейна трагедия на тези хора, за да се предизвика масова истерия.”

Прави впечатление и още нещо – от началото на годината са регистрирани още три аналогични случаи като този на Джок Полфрийман, при които има присъда за убийство и предсрочно освобождаване, но за нито един от тях нямаше такъв обществен отзвук..

ПОЛФРИЙМАН В ЗАТВОРА       

Докато излежавал присъдата си, Джок Полфрийман бил меко казано бунтар срещу „затворническата администрация, срещу правителството и срещу всички”, както казва прокурор Елка Ваклинова, която се явява по делото за предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман на първата инстанция.

По време на престоя си в затвора, Полфрийман има три наказания, 11 награди, десетки дела, включително и в Страсбург, гладни стачки и дистанционно се обучавал в университета “Макуори” в Сидни.

Полфрийман се записва като първокласник по нашата образователна система и това му дава право да седи зад екрана. Един от бившите шефове на софийския затвор ограничава времето му на 1 час дневно, а не от 9 до 17 ч, както иска той. Полфрийман обявява гладна стачка. Завежда и дело за ограничението 1 ч дневно да може да е пред компютъра, но го губи.

Полфрийман е един от най-активните борци за правата на лишените от свобода. БХК му помага да регистрира неправителствената организация “Българското затворническо сдружение за реабилитация” на 26 юли 2012 г.

Това е първата по рода си организация, която обединява бивши и настоящи затворници, които търсят правата си и се борят с корупцията в местата за лишаване от свобода.

Полфрийман има спечелено дело и в Страсбург. Заедно с десетина затворници, Полфрийман се обявява срещу камерите в стаите за удължено свиждане с близките. Според него това пречи на лишените от свобода да останат интимни с приятелките си, за да създадат поколение. По случая има и дело в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Полфрийман е спечелил дело там през 2016 г.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук