Машини за гласуване ЦИК

Първо

По една национална телевизия един политически коментатор каза как един пазач видял едни допълнителни 228 машини за гласуване в едно ремарке да се вкарват в склад и сигнализирал ЦИК и всички държавни органи.

Е, оказа се, че казаното няма нищо общо с истината – всеки може да се сети как се квалифицира правно невярната компрометираща информация. Доставчикът на машините „Сиела Норма“ още на 3 ноември е уведомил ЦИК, а преди това е уведомил за доставката на 228-те машини гранична полиция, платил е ДДС на НАП, уведомил е и жандармерията.

Тоест всички държавни органи са знаели за машините и никаква завера не е можело да има. Не стига това, но вместо пазач, е имало жандармерия, а ремарке въобще не е съществувало. Така се правят политическите интриги, които често остават правно ненаказани, защото не си заслужава да се занимаваш с такъв род хора. Добре, че поне водещата и другият събеседник иронизираха описаната ситуация с пазача-герой.

Второ

След като ЦИК е била надлежно уведомена от „Сиела“ за доставката на 228-те резервни машини – комисията, вместо да се зарадва, че ще има резервни части за подмяна на евентуално повредени машини между двата тура и да остави „Сиела“ да си прибере 228-те машини в неин склад, каквото е било искането на дружеството, реши по фрапиращ начин да наруши правото.

С Решение от 3 ноември 2021 г. ЦИК запорира частна собственост (228-те машини), като при това нареди те да бъдат оставени в същия склад, в който са и машините за изборите и така създаде предпоставки за спекулации.

Възниква интересният въпрос дали юристите в ЦИК са чели някога Конституцията, в която пише, че частната собственост е неприкосновена. Вероятно и други неща не са чели. Откъде накъде ще се запорират машини, които нямат нищо общо с договора между „Сиела“ и ЦИК и очевидно не са собственост на ЦИК.

Интересно е и кога смята ЦИК, че трябва да бъдат внесени резервните машини. Може би след изборите, когато няма да са нужни? И тъй като тогава няма да са нужни, сигурно няма да предизвикват и съмнения. Действа се подобно на принципа „Няма човек – няма проблем“, само че вместо човек, има машини.

А истината е проста – резервните машини се внасят винаги с тези, които ще се използват за изборите, защото при транспортирането между двата тура един малък процент от тях се повреждат и съответните части трябва да бъдат сменени.

Съответно машините, които нямат да бъдат използвани като резервни части или за подмяна на машини, след изборите ще бъдат използвани за демонстрации пред специалисти от Грузия и Армения, също така за развойна дейност, а вероятно някои от тях ще бъдат изнесени за Армения и Грузия.

А може би тези неща са сложни за проумяване. Добре, че „Сиела“ не изпълни в цялост очевидно незаконосъобразното нареждане на ЦИК и контейнерът с 228-те машини не беше вкаран в склада, където са останалите машини.

Трето

Само за сравнение – „Сиела“ получи още 150 машини на Летище София, които имаха абсолютно същото предназначение като тези 228 машини. Фирмата уведоми компетентните органи и естествено те ѝ разрешиха да си ги прибере в собствен склад. Каква е разликата между тези 150 машини и онези 228 машини остава дълбока тайна. Просто защото няма никаква разлика.

Ако ЦИК не беше приела очевидно незаконосъобразното решение да запорира машините, сега всички машини щяха да бъдат в склад на „Сиела“. И което е по-важно – „Сиела“ щеше да бъде в състояние да осъществи сервизно обслужване на повредените машини между двата тура, което сега няма да може да направи. А може би това е била целта на ЦИК?

„Сиела“ обаче допусна сериозна грешка като разчиташе, че извършването на нормални бизнес дейности ще се възприеме нормално в предизборна обстановка. Месец преди доставките на машини тя трябваше да разгласи какво ще доставя и с какви цели. Все пак България не винаги е най-цивилизованото място за правене на бизнес и политика – особено преди избори.

Четвърто

Даже и на теория резервните машини не могат да бъдат използвани при гласуването, защото номерата на доставените на ЦИК машини са детайлно описани и само те под охраната на жандармерията и под контрола на съответните избирателни комисии могат да бъдат доставени в секциите, където се гласува.

Освен това резервните машини нямат софтуер, нямат карти и всичко останало, което може да ги направи годни да бъдат използвани при гласуване. Ако се наложи да бъде подменена повредена машина с някоя от резервните машини изцяло или частично, това може да стане само след уведомяване на ЦИК, решение на ЦИК и спазване на точно определена процедура.

Ето защо само хора, които или тотално не са наясно с изборния процес, или имат лоши помисли, или съчетанието от двете, плюс мнителност, могат да си мислят или да твърдят, че невъзможното е възможно. Когато човек не разбира, нека да пита, пък след това да прави шоута или нескопосани изявления.

Пето

Да им се чуди човек на „Сиела“, които имат престижен бизнес, най-голямото книгоиздателство, най-голямата верига книжарници, чудесна правно-информационна система, бизнес в чужди държави, за какво се залавят с неща, които касаят политика и които при големите разходи съвсем невинаги са печеливши.

Може би малцина знаят, че когато се срина Търговският регистър, цялата информация беше възстановена от системата на „Сиела“, която, за разлика от държавата, пазеше информацията си в два сървъра, намиращи се в два отдалечени града, каквито са международните стандарти и никой не е пропищял от грешна информация в Търговския регистър.

Проучването ни показва, че ЦИК още не им е платила изцяло за изборите, проведени на 4 април тази година, въпреки перфектното провеждане на машинното гласуване – признато като най-успешното в света, с най-малко излезли от строя машини на 1000 броя. Поради това, че плащането е неделимо за машини и софтуер, а и машината сама по себе си е неделимо единство със софтуера, неизпълненото плащане води до това, че всички машини все още са собственост на „Сиела“ с всички произтичащи от това вредни последици за държавата, които ЦИК е причинила.

Шесто

Когато ЦИК издава индивидуални административни актове, би следвало да прилага общите правила на АПК, които не противоречат на Изборния кодекс. И най-малкото, което ЦИК трябваше да направи, е да уведоми адресата на акт за започване на процедурата по издаването му и да му даде възможност за обяснение и да направи възражения, а вероятно и да предостави съответните доказателства. Ако законите се спазваха, не само актовете щяха да бъдат законосъобразни, но и животът щеше да бъде по-хубав.

Седмо

Факт е, че при последното гласуване имаше най-малко подадени жалби от всички избори досега, поради една проста причина – всички партии се увериха, че са получили толкова гласове, колкото хора бяха гласували за тях. Нямаше ги нощните опашки от изнервени членове на СИК, нямаше ги надрасканите и фалшиви протоколи, нямаше и носене на чували с бюлетини, нямаше го масовото купуване на гласове.

Даже критиците на машинното гласуване замлъкнаха и спряха да повтарят как уж Конституционният съд на Германия бил забранил машинното гласуване – всъщност той забрани електронното дистанционно гласуване. А междувременно „Смартматик“ проведе изключително успешното тазгодишно машинно гласуване за кмет на Лондон. Половината гласове за президентските избори в САЩ миналата година бяха подадени чрез машини на „Смартматик“.

Дали България е страната, в която си заслужава нещата да се променят към по-добро?

Коментарът е от Lex.bg

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук